Müzakere TeknikleriSatış & Pazarlama

Müzakere Eğitimi Nedir Ve Önemi

Müzakere Eğitimi Nedir: Ticari, sosyal ya da resmi görüşmelerde müzakerecilik yeteneğinin avantaj sağlayan bir özellik olduğu aşikâr bir gerçektir. Bu gerçek, müzakere eğitimini önemli hale getirmektedir.

Hedeflere ulaşmada en etkili yollardan biri kıyasıya mücadele etmek değil anlaşmaya varmak ve karşı tarafı ikna etmektir. Müzakere konusunda eğitim alan kişi, şüphesiz bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığında diğer kişilere göre daha başarılı ve etkili oluyor. Müzakere eğitimi aslında sadece birilerini ikna etmek amacıyla alınabilecek bir eğitim değildir. Müzakere konusunda eğitim alarak yeteneklerini geliştirmiş olan kişiler, günlük yaşamdan iş hayatına kadar birçok farklı alanda kendilerine avantajlar sağlıyor.

Müzakere Nedir? Müzakere Eğitimi Nedir? Neden müzakere eğitimi almalıyız, müzakerecilik bana neler kazandıracak?” diyenler için şu avantajlar sıralanabilir;

1-) Etkili İletişim Sağlar

Müzakerecilik yeteneği; görüş ayrılıklarında, ikili tartışmalarda, sözleşmelerde, anlaşma toplantılarında etkili biçimde iletişim kurmayı sağlıyor. İkili anlaşma ve tartışmalarda her zaman iki farklı görüş savunulur. Müzakerecilik eğitimi, bu tip görüşmelerde sizin istediğiniz sonuca ulaşma ihtimalini yükseltir. Çünkü eğitim aldığınız için karşı tarafı daha iyi gözlemler, bir sonraki cümlesini öngörebilir, kendinize görüşme süresince sizi çözüme götürecek yeni savunmalar hazırlayabilirsiniz.

2-) Girişimciler için Yatırım Kapılarını Aralar

Ülkemizdeki ‘Melek Yatırımcılar’ her yıl yüzlerce girişimcilik projelerine finansman sağlıyor. Elbette gelecek gördükleri, büyüme potansiyeli olan fikir ve girişimci adaylar için bu yatırımı yapıyorlar. İyi bir fikre sahip her genç, projesini melek yatırımcılara sunarken etkili konuşma hazırlar. İş karşı tarafı hazır cümlelerle değil de ikili iletişim şeklinde ikna etmeye geldiğinde her zaman istenilen sonuca varmak pek mümkün olmuyor. Müzakerecilik tam da bu noktada devreye girerek yatırımcıları ikna etmenizi sağlıyor. Her iki taraf için de bu yatırımın ne kadar kazançlı olacağını göstermeye yardımcı oluyor.

3-) Uzlaşma Görüşmelerinde Üstünlük Kazandırır

Hukuk dünyasında dava yoğunluğuna çözüm sağlamak amacıyla getirilen “uzlaşma sistemi” bir süredir davaların mahkeme salonuna ulaşmadan, tarafların avukatlar eşliğinde bir müzakere ortamında çözülmesini sağlıyor. Uzlaşma sistemi geldikten sonra birçok kişi mahkeme heyeti haricinde bir ortamda müzakere yeteneğinin zayıf olduğunu fark etti. Müzakerecilik eğitimi aslında en çok bu sistem için gerekli. Avukatlar, savunma becerilerine bir yenisini eklemek amacı ile müzakerecilik eğitimi alarak müvekkillerinin çıkarlarını daha güçlü koruyor.

4-) Ticari Yaşamda Başarı Getirir

Küçük bir işletmeniz mi var, ya da büyük fakat tamamen pazarlama yeteneği ile ürün – hizmet sattığınız bir işiniz? Eğer cevabınız evet ise, müzakerecilik eğitimi almaya adaysınız demektir. Müzakerecilik eğitimin esnaflar üzerindeki etkisi muazzamdır! Ticarette ikna yeteneği her zaman aranılan bir özellik olmuştur. Ürün ve hizmetleri satabilmek için kıvrak bir zekâya sahip olmak aranılan tek şart değil. Müzakerecilik eğitimi alarak ticari zekânızı artırabilir, ticarette istediğiniz satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu