Kişisel GelişimÖğrenme ve EğitimYabancı Dil

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım İngilizce Öğretmeyi Birinci Önceliğim Yapardım

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım ingilizce öğretmeyi birinci önceliğim yapardım. Neden mi? Cevap için yazının devamını okumanız gerekiyor.

Son zamanlarda Mega Hafıza olarak eğitim alanında yaptığımız ve ürettiğimiz işlerle global olmaya başladığımızı ve ülkeye eğitim gibi bir alanda döviz kazandırdığımızı söyleyebilirim. Dünya’da Çin, Singapur, Almanya, Hollanda, Kolombiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Moğolistan,  Kazakistan, Vietnam ve Meksika gibi yaklaşık on beş ülkede tarafımızca hazırlanmış olan eğitim programları ve yazılımları uygulanıyor. Bu ülke sayısının iki yıl içinde otuzun üzerine çıkacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Ürettiğimiz eğitim yazılımları İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Çince, İspanyolca, Moğolca, Türkçe, Flemenkce gibi birçok dillerde çalışıyor. Ancak dünyaya yayılmamızı sağlayan yazılımların bu dilleri kapsaması değil, tüm dokümanların ve iletişimin İngilizce olması. Globalleşmek için İngilizce’ye mutlaka ihtiyacınız var. Türkçe ile globalleşmek imkansız gibi bir şey.mega ingilizce - kolay ingilizce

“BU ÜLKEDE İNGİLİZCEYİ ADAM GİBİ ÖĞRETMEYİ HEDEFLERDİM”

Milli eğitim bakanı olsaydım neyi hedeflerdim diye düşündüm bugün. Bu ülkede öğrencilere İngilizceyi adam gibi öğretmeyi sanırım birinci önceliğime alırdım.

Bazıları hemen tepki gösterip, “Milli Eğitim Bakanlığı, adı milli kardeşim. Öncelik milli dilimiz olmalı. Sen de kim oluyorsun. Seni gibi batı hayranı” gibi sözler söylemeye hazırlanıyor olabilir. İngilizce öğretmeyi birinci önceliğe alma düşüncem de milli olmamda yatıyor. Bu ülkenin çocukları Türkçe kadar İngilizceyi de bilirlerse, ülkemizi dışa daha iyi tanıtırlar, bilimsel kaynakları ve teknolojik gelişmeleri daha iyi takip edebilirler, başka ülkelere gittiklerinde çok kolay iş bulabilirler, ürettiklerini dışa daha kolay satarlar, ürünlerini dışa daha kolay anlatırlar. Anlaşabildiğimiz ortak bir dil olursa, düşman olan insanlar arkadaşlarımız ve dostlarımız olurlar.

TÜRKÇE İLE GLOBALLEŞMEK AKINTIYA KARŞI YÜZMEYE ÇALIŞMAK GİBİ…

İş yapacağımız ülkelere kitaplarımızı Türkçe vermeye kalktığımızda hemen iş yapmaktan vazgeçiyorlar. Kaynakları İngilizce verirseniz bunları tercüme ettirebiliriz, ancak Türkçe kaynakları tercüme ettirmek çok zor diyorlar. İş yapacağınız kişiler eğitim için geliyorlar. Eğitim Türkçe olacak diyemiyorsunuz. Gelenlerin büyük bir çoğunluğu İngilizce biliyor. Eğitim İngilizce olmak zorunda. İletişim, haberleşme ve toplantıların ortak dili İngilizce. Siz istediğiniz kadar Türkçe ile direnin. Türkçe global bir lisan olacak deyin. Dünya’da Türkçe markalar olacak deyin. Bu şu anda akıntıya karşı ilerlemeye çalışmakla hemen hemen aynı şey.

Şunu unutmamalıyız. Dünyadaki hemen hemen herkes İngilizceyi küresel bir dil olarak kabul etmektedir. Dünya genelinde 370 milyondan fazla insanın İngilizceyi birinci dil olarak konuşması ve 450 milyondan fazla kişinin ikinci bir dil olarak konuşmasıyla, dünyanın hemen hemen her yerinde İngilizce konuşanlar bulunmaktadır. Bu makalemi “İngilizce neden bu kadar popüler?” ve “İngilizce neden küresel bir dil haline geldi?” konularına ayırmak isterdim.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

İYİ İNGİLİZCE KONUŞMAK DÜNYAYI AYAKLARINIZIN ÖNÜNE SERER!

İnsanlar genellikle uluslararası iş dünyasında İngilizceyi aramaktadırlar. Her yıl uluslararası ticaretin genişlemesiyle İngilizce daha da global bir hale gelmekte ve yeni ülkeleri bir araya getirmektedir. En iyi MBA programlarının çoğu İngilizce öğretilmektedir. Bu yüzden iyi İngilizce konuşma, size en iyi eğitim alma olanaklarını da sunar ve sizi çok iyi bir konuma koyabilir. Çok uluslu şirketler, potansiyel çalışanlarından belirli bir derecede İngilizce yeterlilik seviyesi beklerler. Bu nedenle, üst düzey bir şirkette daha iyi bir konum elde edebilmek için tüm dünyada insanlar İngilizce öğrenmektedir.

Hedefleriniz bilimde veya tıp alanında ise, İngilizceyi kesinlikle ihmal edemezsiniz. Teknik terminolojinin çoğu İngilizce sözcüklere dayanmaktadır. İster Çin’de, ister Almanya’da olsun, dünyanın her yerinden en son gelişmeler ve keşifler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bunları yazan dergiler ve araştırma raporlarını İngilizce olarak takip etmek durumundasınız. İyi bir İngilizce konuşmayla, konferanslar ve seminerlerde iletişim sağlar ve önemli bağlantılar kurabilirsiniz.

İngilizce ayrıca akademik dünyada da kapıları açmaktadır. Elbette, alanınızdaki en iyi program İngilizce konuşulan bir ülkede ise, İngilizce size en iyi akademisyenlerle birlikte çalışma imkanı verecektir. Batılı üniversiteler dünyanın dört bir yanından giderek daha fazla ziyaretçiyi, akademisyenleri, öğrencileri ve profesörleri cezbediyor ve sonuç olarak bilimsel çalışmanın ortak dili İngilizcedir. Eğitim ve öğretimin yanı sıra, uluslararası konferanslara katılmak ve yabancı dergilerde makaleler yayınlamak, akademik alanda başarıya ulaşmanın önemli adımlarından bazılarıdır. Bu konferanslarda konuşmak veya bu dergilerde makale yayınlamak için iyi İngilizce şarttır.

Dünyanın dört bir yanındaki gazeteciler ve yazarlar, giderek İngilizce’nin kendileri için çok daha önemli bir araç olduğunun farkına varıyorlar. Makalelerinizi yazıyor ve kendi dilinizde röportajlar yapıyor olsanız bile, iyi bir İngilizce ile uluslararası dünyanın dört bir yanından gelen yayın ve dergilerden arka plan materyallerine ulaşabilirsiniz. Yabancı iş adamları ve diplomatlarla röportajlar yapabilir, hatta denizaşırı hikayeleri kapsayacak şekilde yazılarınızı global yayınlara gönderebilirsiniz. İyi İngilizce becerileri, çevirmenlerin kısıtlı görüşlerine bağımlı kalmamanız ve İngilizce ile bilgi kaynaklarına daha hızlı ve daha doğru ulaşabileceğiniz anlamına gelir.

Uluslararası ulaşım ve taşıma alanında bir kariyer istiyorsanız, İngilizce kesinlikle gereklidir. Uluslararası havacılık dili olarak, pilotların ve kabin ekibinin hepsinin İngilizce konuşmayı bilmesi gerekmektedir. Havada olmasanız bile, İngilizceyi tam olarak konuşmak, dünyanın her yerinden müşteriler ve tedarikçilerle iletişim kurabileceğinizi garanti edecektir.

Peki, bu küresel dili öğrenmekten sizi durduran nedir?

Dünyadaki yaklaşık 800 milyon İngilizce konuşmacıdan biri olma yolunda Türkiye’deki okullarda neden yol alamıyoruz?

Bu soruların cevabı Türkiye’deki okullarda İngilizce öğretme yöntemimizdeki yanlışlıklarda yatıyor. Bu sorunun cevabını bir sonraki makaleme bırakıyorum.

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
© 2018 – MEGA HAFIZA – Beyin Temelli Eğitimler ve Setler
ÜCRETSİZ ÜYE OLUN – www.MegaHafiza.com

***

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Etiketler

Melik Safi DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu
Kapalı