Matematik

Matematik ve İnsan – Muhteşem İkizler ve Rakam Cambazları

Matematik ve insan sanki ikiz doğmuş gibiler. Matematik; insan ona o kadar muhtaç ki, “Matematik olmadan asla!” dedirtiyor. Hayatımız; içimiz dışımız, işimiz gücümüz aslında hep matematikti ve matematik olageldi. Mısır piramitlerini şekillendiren de matematikti, günümüz finansal işlemlerini hesaplamaktan tutun de nesneleri ölçen de matematik; kısacası matematik, insan olan her yerde!

Artı; kişinin temel matematik becerilerini geliştirmesi günümüz iş dünyasında analitik düşünme becerisi sağladığı için bir iş bulmasına, mevcut pozisyonunda daha iyi performans göstermesine veya kişisel hayatını yönetmeyi kolaylaştırmasına yardımcı olmaktadır.

Bu yazıda, temel matematik becerilerini, bunları nasıl geliştirebileceğinizi ve temel matematik becerilerine sahip olmanın kazanımlarını birlikte konuşalım:

Temel Matematik Becerileri Nelerdir?

Matematik ve insan – Temel matematik becerisi deyince aklınıza hemen dört işlem gelmiştir. Dört işlem ise matematiğin minik sınıflarına aittir. Yani okula başlamadan da öğrenilen matematiksel becerilerdir. Ancak ilkokulun ilk sınıfında başlar ve yaşam boyu gizli-aşikar kendini gösterir. Temel matematik bilgisi miktarların, boyutların veya diğer ölçümlerin hesaplanmasını içeren becerilerdir. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel kavramlar, daha gelişmiş matematik kavramlarını öğrenmek ve kullanmak için bir temel oluşturur. Temel matematik becerilerinde yetkin olmak hem işimizde hem de günlük yaşamda yardımcı olacaktır.

Temel Matematik İşlemleri: Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme

Matematik ve insan – Matematikle ilgili herhangi bir şey yapmak için temel sayıları nasıl toplayacağınızı, çıkaracağınızı, çarpacağınızı ve böleceğinizi bilmeniz gerekir. Bu temel bilgileri bilmek, özellikle parayla uğraşırken son derece yararlıdır.

Hayata uygulanmış matematik her zaman bir avantajdır.

Bir bakkal komşum vardı. İlkokul 2. sınıfa giden bir çocuğu vardı ve babası olmadığı zaman bu ikinci sınıf çocuğu bakkalda ürün satıyor, para alıyor, bozuyor, para üstü veriyor; kısacası 4 işlemi harika beceriyordu. Ama okula gidince sınıfta en kötülerden biri oluveriyordu.

Neden?

Çünkü okulu beynine sokmuyor; ama kalem tutmak elini üşütürken, peşin paralar avucunu ısıtıyordu. Bunun üzerine ben okuldaki 4 işlemi bakkalda her an yaptığı 4 işlemle ilişkilendirince, artık sorununu çözmüştü; okuldaki matematik dersi zirveye çıkıvermişti.

Dört işlem bakkal işletmenin de temeliydi.

Basit hesaplamalara bir bakalım:

Toplama

Dört arkadaşsınız, 40 TL’lik bir pizzanın her bir dilime 10 TL ödediniz. Pizza toplam kaç dilimdir: 10TL(1 dilim) + 10TL(1 dilim) + 10TL(1 dilim) + 10TL(1 dilim) = 40 TL (4 dilim)

Çıkarma

Siz ve iki arkadaşınız 30 TL’lik bir pizzayı paylaşıyorsunuz. Siz ve diğer arkadaşınız parayı verdiniz, üçüncü arkadaşınızın ne kadar ödemesi gerektiğini belirlemek istiyorsunuz: 30 TL – 20 TL = 10 TL

Çarpma

Siz ve iki arkadaşınızın her birinin bir dilim pizza için harcayabileceği 10 TL’niz var. Hangi pizza fiyatını karşılayabileceğinizi bilmek istiyorsunuz: 10TL x 3 Dilim = 30 TL

Bölme

Siz ve iki arkadaşınız öğle yemeği için 30 TL’lik bir pizzayı paylaşıyorsunuz ve her kişi kendi payını ödemek istiyor. Maliyeti bulmak için bölmeyi kullanırsınız: 30 TL/3 = Her biri 10TL

Yüzdeler

Yüzde, 100 birimden oluşan bir bütünün parçasıdır. Bahşiş miktarlarını bulmak, satış vergisini hesaplamak veya iş gücünüzü ne kadar küçülteceğinize karar vermek gibi görevler için yüzdelere ihtiyacınız olacak.

Örneğin, bir iş dostunuzu akşam yemeğine çıkardınız ve fatura 200 TL + KDV’dir. Ayrıca, verilen hizmeti takdir etmek için %10 da bahşiş bırakmak istiyorsunuz. Bu durumda, 200 TL’lik asıl yemek ücreti kaç TL olacaktır.  İki işlem yapacaksınız: 200 TL’nin KDV’si %18 (36 TL) ve %10 bahşiş tutarı; 20 TL’dir. Ödeyeceğiniz miktar: 200 TL + 36 TL + 20 TL = 256 TL.

Kesirler ve ondalık sayılar

Matematik ve insan – Kesirler, bir tam sayının bir kısmıdır ve ondalık, bu kesrin sayısal temsilidir. Örneğin, 1TL dörde (burada 1/4 kesri olarak gösterilebilir) veya 25 Kuruşa bölünebilir. Başka bir örnek verelim: Bir kolide 12 pet su var, ancak müşteri koliden yalnızca altısını veya ½’sini isteyebilir. Paketin tamamı, yarısı 0,5 olan ondalık sayıların tam hali 1,0 olacaktır. Ondalık sayıları içeren ek temel beceriler, en yakın onuncu veya yüzüncü sayıya yuvarlamayı ve miktarları zihinsel olarak tahmin etmeyi içermektedir.

Verilerin görsel temsili

Genellikle sayılar görsel formatlarda sunulur. Öğrenilmesi gereken temel bir matematik becerisi, çizelgeleri ve grafikleri nasıl okuyup anlayacağınızdır. Eksenleri, trend çizgisini ve veri noktalarını okuyabilmek, temel veriler hakkında daha derin bir anlayış kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, puanlarınızı daha iyi göstermek için grafikler ve çizelgeler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bilinmeyeni çözmek

Matematik ve insan – Bilinmeyen bir değişkeni çözmek, temel bir cebir problemidir. Cebir, bir formül veya denklemdeki sayıları ve miktarları temsil etmek için harfleri ve diğer sembolleri kullanan matematiğin bir parçasıdır. Değişken, denklemdeki bir sayıyı temsil eden alfabetik bir karakterdir (A, B, gibi.). Bilinmeyeni çözmek B = 20 + 20 kadar basit olabilir. Bilinmeyen değişken (B) iki sayının toplamıdır veya 40’tır, diyebiliriz.

Örneğin, Ali’nin her ay 6000 TL kazanması gerekiyor. Bunun için bir web sitesine her biri için 300 TL kazanacak şekilde makale yazıyor. Ali’nin çözmek istediği “bilinmeyen değişken”, gerekli miktar olan 6000 TL’yi kazanmak için kaç tane makale yazması gerektiğidir. Ali, temel cebir becerileriyle bu denklem için (300 TL x M (makale) = 6000 TL) basit bir formül oluşturabilir ve M’nin bilinmeyen değişkenini çözebilir. Makale Sayısı (M)=6000 TL/300 TL=20 makale yazması gerekmektedir.

Temel matematik becerileri nasıl geliştirilir

Matematik ve insan – Temel matematik becerilerinizi geliştirmenin dört ana yolu vardır:

1-) Çalışma kitaplarını kullanın

Matematik çalışma kitapları, çözülecek örnek matematik problemleri sağlar ve temel matematik becerilerinizi geliştirmek için harika bir yoldur. Genellikle, matematik çalışma kitapları, işinizi kontrol edebilmeniz için soruların yanı sıra cevapların nasıl tamamlanacağına dair talimatlar ve tavsiyeler sağlar. Matematikte zorlayıcı bulduğunuz belirli bir konu varsa, öncelikle o matematik becerisine odaklanan bir matematik çalışma kitabı arayın.

2-) Ders Çalışın

Temel matematik dersleri çevrimiçi olarak bulabileceğiniz gibi, şehrin belirli kitapevlerinden de temin edebilirsiniz.  Hazırlık kursları da buna benzer kaynaklar kullandığı için kolayca bulabilirsiniz.  Matematik dersleri, daha ayrıntılı öğretim avantajı ve bir konu hakkında kafanız karıştığında soru sorma olanağı sağlar.

3-) Yardım İsteyin

Güçlü matematik becerilerine sahip birini tanıyorsanız, onlardan yardım isteyin. Hangi alanları zor bulduğunuzu onlara bildirin ve herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığına bakın. Arkadaşlar, aile üyeleri ve iş arkadaşları yeni bir bakış açısı sağlayabilir veya belki de olayları resmi bir eğitmenin yapabileceğinden daha ilişkilendirilebilir terimlerle açıklayabilir.

Ayrıca yüz yüze veya çevrimiçi olarak size bire bir ilgi göstermesi için bir öğretmen de tutabilirsiniz. Becerilerinizi güçlendirmenize yardımcı olacak örnek problemler verebilir ve sahip olabileceğiniz belirli soruları yanıtlayabilirler.

4-) Alıştırmalar Yapın

Matematik ve insan – Temel matematik becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu pratik yapmaktır. Becerilerinizi tutarlı bir şekilde kullanmak, yeterliliğinizi korumanızı sağlayabilir. Karşılaştığınız her problem için hesap makinesi kullanmaktan veya başkasından sizin için bir matematik problemi hesaplamasını istemeyin. Temel matematik becerilerinizi kullanmak için her fırsatı değerlendirin ve zamanla daha da güçleneceklerdir.

Başa dön tuşu