Matematik

Okullarda Öğretilmeyen Kolay Matematik İpuçları

Onlar hanesi aynı olup, birler hanesi toplamı “10” olan iki haneli sayıların zihinsel olarak çarpımlarının yapılması çok kolaydır. İşin ilginç tarafı bu tür kolay matematik bilgileri okulların resmi müfredat programında öğretilmiyor.

İlk uygulama olarak “51 x 59” işlemini ele alalım. Bu örnekte her iki sayının da onlar hanesi “50”, yani aynıdır ve her iki sayının birler basamağı toplamı “1 + 9 = 10”dur. Bu örnek başta söylediğim onlar basamağının aynı olması ve birler basamakları toplamının “10” olması kuralına uyuyor.

Yapılacak işlem şudur; Onlar basamağındaki sayıyı bir fazlasıyla çarpın. Burda onlar hanesindeki sayı olan “5”i bir fazlası olan “6” ile çarpacağız. “5 x 6 = 30”. “30”u sonucun ilk iki hanesi olarak yazın. Birler basamağının birbiriyle çarpımı olan “1 x 9 = 9”u İKİ hane olarak soluna bir sıfır koyarak (sonuç iki hane olsaydı aynen yazılacaktı) biraz önce yazmış olduğunuz “30”un sağına ilave ediniz. Sonuç “3009” olur. Sonucu hesap makinesıyla yapıp teyit edebilirsiniz.

MAT-IPUCLARI-1

Şimdi de bir başka örnek olarak “23 x 27” işlemini ele alalım. . Bu kolay matematik işlem örneğinde de her iki sayının onlar hanesi “20”, yani aynıdır ve her iki sayının birler basamağı toplamı “3 + 7 = 10”dur.

Yapılacak işlem şudur; Onlar basamağındaki sayıyı bir fazlasıyla çarpın. Burda onlar hanesindeki sayı olan “2”yi bir fazlası olan “3” ile çarpacağız. “2 x 3 = 6”dır. “6”yı sonucun ilk hanesi olarak yazın. Birler basamağının birbiriyle çarpımı olan “3 x 7 = 21”i İKİ hane olarak biraz önce yazmış olduğunuz “6”nın sağına ilave ediniz. Sonuç “621” olur. Sonucu hesap makinesıyla yapıp teyit edebilirsiniz.

MAT-IPUCLARI-2

Bir başka örnek olarak da “45 x 45” işlemini yapmaya çalışalım. Onlar hanesi olan “4”ü bir fazlası olan “5” ile çarparak “4 x 5 = 20″yi sonucun ilk iki hanesi olarak yazalım. Yanına da birler hanesinin çarpımı olan “5 x 5 = 25″i yazalım. Sonuç “2025” olacaktır.

Şimdi de siz aşağıda verilen soruların cevaplarını zihinsel olarak yapın ve cevabınızın doğru olup, olmadığını ilgili soru kartının üzerine tıklayarak kendinizi kontrol edin.

MAT-IPUCLARI-SORU-1
MAT-IPUCLARI-SORU-2
MAT-IPUCLARI-SORU-3
MAT-IPUCLARI-SORU-4

MEGA MATEMATİK

Kolay Matematik teknikleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıda verilen linke veya resme  tıklayarak Mega Hafıza’nın “MEGA MATEMATİK – Zihinsel Matematik & Hafıza Teknikleri” setini inceleyebilirsiniz;

Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

ANZAN MEGA ARİTMETİK & ZEKA OYUNLARI

Ayrıca Mega Hafıza’nın 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklar için hazırladığı “Mega Aritmetik  Beyin Egzersizleri” eğitimi için aşağıda verilen resme veya linke tıklayınız;

Anzan Mega Aritmetik Eğitimi
Anzan Mega Aritmetik Zeka Oyunları Programı

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Mental Aritmetik Derneği Başkanı
MEMORIAD  Hafıza Olimpiyatları Türkiye Başkanı
© 2016 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu