Kariyer Planlama

İnsan Kaynakları – Sizi Özel Kılan Nitelikler Ve Beceriler Nelerdir?

İnsan Kaynakları – Sizi Özel Kılan Nitelikler Ve Beceriler Nelerdir? – Bir iş görüşmesinde insan kaynakları sorumlularının veya işverenin bizzat kendisinin cevabını aradığı en önemli soru olan “Sizi bu kadar başvuran arasında benzersiz yapan nedir?” başlıklı bir makale daha önce paylaşmıştık. Bu makalede ise işe alınmak için sizi özel kılan nitelikler ve beceriler konusuna daha geniş olarak değineceğiz.

Sizi aranılan pozisyona en uygun hale getiren ilgili niteliklerinizi tanımlamalı ve onları geliştirmek için gereken adımları atmalısınız. İş piyasası iş bulma açısından çok zorlaşmıştır. Bu zorlukların başında da iş başvurusu yapanlar arasında “tercih edici bir fark”ın bulunmaması gelmektedir.

Bu nedenle kariyer basamaklarında güvenli bir tırmanış göstermek istiyorsanız niteliklerinizi çoğaltmalısınız. Dürüst, bilgilendirici bir cevap hazırlayarak, işverenin kuruluşuna katacağınız değerli özelliğinizi tanımasına yardımcı olabilirsiniz.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Görüşme Yapanlar Neden “Seni Benzersiz Yapan Nedir?” Diye Soruyorlar.

Kısacası şöyle: İşverenler neden sizi işe almalılar? Görüşmeden önce bu soruyu kendi kendinize cevaplandırın. Ama cevaplarınızı sübjektif değil, işverenin gözünden değerlendirin. Bakalım kendinizi ikna edebiliyor musunuz?

Çok sayıda iş arayan insanın olduğu ülkemizde, sizi farklı kılan, sizi diğerlerinden daha çok öne çıkaran özelliklerinizi, niteliklerinizi veya becerilerinizi mutlaka bilmelisiniz.mega ingilizce - kolay ingilizce

Sizi Eşsiz Kılan veya Sizi Batıran Özelliklere Bir Bakalım

Bir nitelik, bir insanın, bir yerin veya şeyin, doğal ve yaratılıştan gelen bir özelliği olarak tanımlanır. Gerçek hayatta, bireyler ve karakterler çeşitli özelliklere sahiptir. Örneğin, kimileri güzel, çekici, komik; kimileri zeki ve akıllı, kimileri aptal, maymun iştahlı veya duyarsız olarak etiketlenebilir. Bunların hepsi olumlu ya da olumsuz niteliklerdir. Ancak nitelikle özellik, bu ikisi ile beceriler farklı anlamlar taşımaktadır.

Nitelikler ve özellikler arasında bir fark vardır. Peki nedir bu farklılıklar?

Nitelikler ve Beceriler Arasındaki Fark

insan kaynakları – Bir niteliğin bir kişi, yer veya bir şeyin karakter kalitesi olduğunu hatırlayalım. Nitelikler genlerle taşınabilen her insanda bulunabilen karakter tohumlarıdır. Uzun yılların, nesilden nesle aktarılan birikiminden doğan genlerimizle taşınabilir. Daha fazlasını istiyorsak ve kalıcı bir özelliğimiz olması için çaba göstermek istiyorsak, bu nitelikleri eğitim yoluyla geliştirebiliriz.

Diğer yandan beceri dediğimizde, genellikle yaratılıştan gelen değil, hayat boyu öğrenilen bir şeyden söz ediyoruz demektir. Bir kişi belirli bir beceriyi öğrenmek ya da geliştirmek için eğitim görecektir. Mesela, öğrenildiğinde sahip olunan beceriler; araba kullanmak, hat sanatı, bilgisayar kodlaması veya araç tamiri gibi…abcdef

Bu arada, “özellik” ise niteliklerimizden ve becerilerimizden edindiğimiz, gündelik hayatımızı kolay yaşamamızı sağlayan alışkanlıklardır. Bunlar maddi alışkanlıklar olabileceği gibi psikolojik alışkanlıklar da olabilir.

Şimdi Niteliklere tekrar dönelim ve Olumlu-olumsuz niteliklerin neler olduğunu inceleyelim:

İnsan Kaynaklarında Olumlu Nitelikler

insan kaynakları – Etrafınızdaki insanları nitelerken veya kendi hikayenizi oluştururken bu tarz niteliklerinizi nasıl etiketlersiniz? Nitelikleriniz nelerdir? Bu etiketler olumlu nitelikleri veya özellikleri gösterir mi? Buna siz karar vereceksiniz. Bir bakın:

Başarılı Heyecanlı Düşünceli Hoş Mantıklı
Uyumlu Esnek Arabulucu Pozitif Hassas
Hırslı Odaklı Mütevazi Pratik Samimi
Dengeli Bağışlayıcı Örgütçü Proaktif Yetenekli
Neşeli Cömert Orijinal Üretken Katı
Tutarlı Gerçekçi Dışa dönük Profesyonel Aktif
Diğerkâm Faydalı Belirli Kaliteli Düşünceli
Cesur Anlaşılır Sabırlı Hızlı Güvenilir
Meraklı İlginç Algısal Şeffaf Anlayış
Sadık Yaratıcı Kişilikli Sorumlu Sıcakkanlı

Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

İnsan Kaynaklarında Negatif Nitelikler

İnsan kaynakları – Her olumsuzluğun bir hikayesi vardır. Bunu anlıyorum; ama yine de olumsuz nitelikleri bir şekilde ortadan kaybetmelisiniz. Hadi bir bakalım:

Kibirli Alaycı Katı Kötümser Düşüncesiz
Savaşçı Hilekâr Hoşgörüsüz Şatafatlı Acımasız
Böbürlenen Başına buyruk Sorumsuz Bencil Kırıcı
Sıkıcı Sahtekâr Kıskanç Kavgacı Karmaşık
Patroncuk Baskın Tembel İçerlemiş Güvenilmez
Duygusuz Aptal Ayak takımı Kaba İnanılmaz
Dikkatsiz Açgözlü Çamur İğneleyici Belirsiz
Zorlayıcı Saf Pis Bencil Nafile
Korkak Kaba Asabi Aptal İntikamcı
Acımasız Düşüncesiz Tepeden bakan Patavatsız Yıkıcı

İnsan Kaynaklarında Profesyonel Nitelikler

İşte, sizi farklı kılacak bir başka liste ki bu iş yaşamıyla doğrudan alakadardır. Lütfen bunlara dikkatle bakın. Sizi eşsiz kılacak nitelikler bunlardır. Bu özellikler kişisel değildir. Özellikle işyerinde, bazı özellikler bir gerçektir. Öyleyse, aşağıdaki özelliklerden birine girmeyi düşünebilirsiniz:

Sorumlu Güvenilir Odaklanabilen Motive Saygılı
Uyumlu Belirleyici Affedici Amaçlı Programlı
Gerçekçi Çalışkan Cömert Örgütlü Vicdanlı
Açık fikirli Disiplinli Sıkı çalışan Tutkulu Özverili
Duyarlı Etkili Mütevazi Sabırlı Samimi
İşbirlikçi Verimli Yenilikçi Sebatlı Çalışkan
Tutarlı Empatik Nazik Planlamacı Düşünür
Nazik Çekici İyi dinleyici Kesinlikçi Şeffaf
İnandırıcı Hevesli Sadık Proaktif Güvenilir
Belirleyici Gelişimci Sistemli Gerçekçi Doğru sözlü

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

ÖZET: “Someone SPECIAL (Özel Biri)” Olmak İçin….

Çoğumuzun birden fazla niteliği olabilir. Akıllı, eğlenceli, güzel ve dürüst olabiliriz. Gerçek hayat veya kurgusal olsun, nitelikler çoğumuz için bolca bulunabilir. Önemli olan onlardan yararlanmak, onları yerinde zamanında ve dozunda kullanabilmektir.

Bir İnsanı Özel Yapan – SPECIAL – Özellikler Şunlardır;

S – Strength – Güç

P – Perception – Algı

E – Endurance – Dayanıklılık

C – Charisma – Karizma

I – Intelligence – Zeka

A – Agility – Çeviklik

L – Luck – Şans

Ayrıca insan kaynakları için şu makaleyi de okumak isteyebilirsiniz;

Siz İşveren Olsaydınız Kendinizi İşe Alır mıydınız?

Başa dön tuşu