Kişisel Gelişim

İçimizdeki Virüslerden Temizlenme Yolları

İçimizdeki Virüslerden Temizlenme Yolları – İçinde bulunduğumuz süreç hepimizi oldukça zorluyor. Korona virüsünden korunmak için almamız gereken tedbirler ve bireysel ve toplumsal izolasyon çabalarımız bir yana bunun bir de göz ardı edilemeyecek bir psikolojik süreci bulunmakta.

Sosyal bir varlık olan insan belli dönemlerde bir başınalığı seçse de istediği an kalabalıklara karışma, etkinliklere katılma, diğer insanlarla bir olma ihtiyacındadır. Ancak yaşadığımız günlerdeki gibi olağanüstü durumlarda mecbur tutularak yalnızlaşmak, kişiye zor gelebilir.

Peki bu durumda yapılması gereken nedir?

Sağlıklı bir hayat sürdürebilme şansına sahip bireyler için yapılabilecek en doğru şey zamanlarını değerlendirmenin yollarını bulmak olmalıdır. Kitap okumak, araştırma yapmak, hobilerine zaman ayırmak, becerisi olduğu konularda daha fazla pratik yapmak, belki mutfakta farklı tatlar denemek, ailesi ile paylaşımlarda bulunabileceği anlar yaratmaya çalışmak hayatı renklendirmeye katkıda bulunabilir.  Belki yıllardır hiç oynanamayan oyunlar gün yüzüne çıkar, örneğin çocuklar için zekayı da destekleyen zeka oyunları oynanabilir, belki birlikte uzun zamandır hiç geçirilmediği kadar vakit geçirilir, özlem giderilir aynı evin içinde olan canlarla.

İşti, çocuklar için dersti, televizyondu, telefondu derken özlüyoruz birbirimiz aslında. Bu zor süreç, birbirimize daha çok zaman ayırmamızı sağlayabilir Ve kendimiz kadar başkalarının sağlığını da düşünerek adım atmamız gerektiğini bize öğretebilir.

Sanki Bir Ses “İçinizdeki Virüslerden Kurtulun” Diyor…

İçimizdeki Virüslerden Temizlenme Yolları – Sanki diyor ki bir ses; dur, sakinleş, yanındakilere bak, onları duy, gör ve hisset. Gözlerine bakmak için zaman ayır, anlamaya çalış. Evinin duvarlarına mutfakta pişen yemeğin kokusu sinsin, hep birlikte hazırlayın sofrayı, el ele, gönül gönüle, sadece siz olun dünyanızda, herkesten uzaklaşın, her yere yetmeye, yetişmeye çalışmayın. Arabalarınıza binmeyin, fabrikaları bir süreliğine durdurun, kuşlar, böcekler, atmosfer nefes alsın, piknik yapıp çöpünüzü ortalığa saçmayın, toprak rahatlasın. Dur, biraz sakinleş, dünyaya yetişmeye çalışma. Ne büyük sebepler var seni bu koşturmacaya iten evet ama küçücük bir sebep seni bu sakinliğe zorlayan. Duyumsa. Kabullen. İhtiyacın olan belki de ÖZ’üne dönmek. İçini temizlemek, durağanlaştırmak, rahatlamak.

Her şey çok yakında eskiye dönecek. Ama bunu bir an önce eskiye döndürmek sen insanoğlunun elinde. Güçlünün gücünü doğru kullanmasıyla,  çözüm yolları üretmesiyle, herkesin temel değerleri ön planda tutmasıyla, akılcı yaklaşımlarla, karşılıklı hoşgörü, anlayış ve destekle aşılacak bu zor günler. Yaradılışındaki tüm insani değerleri eline al, benliğine sindir, sevdiklerine ve özellikle kendine ve ailene zaman ayır. Onlar senin en kıymetlilerin; kapılar kapandığında siz size kalacaksınız. Birlikteyken kıymetini bil.

Evrenin yaradılışından bugüne kadar neler yaşandı ve daha kim bilir neler yaşanacak. Olacakları engelleyemiyorsak, payımıza düşen hangi öğretilerdir ve biz bu süreçte biraz daha çoğalmak için nasıl davranmalıyız diye düşünmek en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü zaman bize sunulan bir şanstır ve hala sağlıkla nefes alabiliyorsak dünyanın da sağlıkla, bilgiyle, değişim ve gelişimle ve her şeyden önce saygı ve sevgiyle nefes alması için hizmet etmek zorundayız.

Başa dön tuşu