Motivasyon

Girişimcilik – Girişimciler İçin En İyi 10 Motivasyon Konuşması

Girişimcilik – Girişimciler İçin En İyi 10 Motivasyon Konuşması – Konuşmacı olmak zordur; motivasyon konuşmacısı olmak daha zordur. Girişimcileri motive edecek bir konuşmacı olmak ise çok ama çok zordur. Çoğu kez insan kendisini motive edemezken başkaları üzerinde daha etkili olabiliyor. Ancak ideal olan kişinin motivasyonuyla diğerlerine örnek olabilmektir. Siyasi liderler, dini konuşmacılar, aktivistler; hepsinin geniş ölçekte kitleleri, özel alanda bireyleri harekete geçiren konuşmalarının sırrı, içeriğin ne kadar motive edici olduğunda saklıdır. Bu nedenle bir konuşma, sadece bir konuşma değildir.

Girişimcilik – Birey olarak da etkilendiğimiz insanların en önemli özelliklerinin motive edicilik olduğu görülür. Gençlik hareketlerini başlatanlar kitleleri sokaklara çağıranlar bir ışık göstererek kitleleri motive etmişlerdir.

Bir Liderin Motivasyon Konuşması

Aşağıdaki başarısızlıklar yaşamış bir liderin takımına seslendiği konuşma metnini okuyup, kendinizde nasıl bir duygu oluşturduğunu düşünün:

“Hepimiz bir yolculuğa çıktık ve hepimiz daha önce çöplüklere düştük, yaptığımız şeyin gerçekten değip değmeyeceğini merak ettik.”

“Yaptığımız şeyin gerçekten bir etki yaratıp yaratmadığını merak ediyorum.”

“Ancak, inişler çıkışlar olsa da sürekli ilerlememiz önemlidir. Bu, erken yaşlarda öğrendiğim bir derstir.”

“4 yaşlarında olduğumu hatırlıyorum; bisiklet sürmeyi öğreniyordum.”

“Elbette, öğrenirken defalarca düştüm ve bir keresinde dizimi çok kötü kestiğimi hatırlıyorum.”

“Bu noktada vazgeçmek istemiştim. Ama ailem bana şöyle dedi: Artık geri dönemezsin; hangi aşamadaysan devam edeceksin. Sadece bir kez daha dene!”

“Bir kez daha dene! Bunu daha önce de duymuşsunuzdur, değil mi?”

“Böylece, o bisiklete bindim. Ben istemedim, ama benim zorluklarla ve engellerle ​​yüzleşmem gerekiyordu.”

“İşte bu ısrar sonrası, o bisiklete ilk defa yardım almadan binmiştim.”

“Ondan sonra, ilerlemeye devam ettiğim ve hiç pes etmediğim için çok mutlu oldum.”

***

Girişimcilik adına nasıl bir konuşma bu. Siz bu konuşmada o takımın bir üyesi olsaydınız, takım liderinin bu konuşmasından motive olur muydunuz?

Bu kısa motive edici konuşma gibi aşağıda vereceğimiz film parçalarındaki diğer konuşmalar da gerçekten güzel ve motive edici konuşmalardır. İçine girip bakalım:

***** Sponsor Bağlantı *****

ÜCRETSİZ – YARATICI DÜŞÜNME BÜLTENİ

Ücretsiz Yaratıcı Düşünme & İnovasyon Bülteni

***** Yazının Devamı *****

İşte Girişimciler İçin En İyi 10 Motivasyon Konuşması

Will Smith – Mutluluğun Peşinde

En iyi motivasyonel konuşmalardan biri olarak kabul edilen 2006’daki Mutluluğun Peşinde adlı filmin ünlü motive edici konuşmasında Will Smith ve oğlu basketbol oynuyor.

Klibin başında Smith’in oğlunun (gerçekte kendi oğlu Jaden Smith) basketbol oynadığını göreceksiniz ve “Ben profesyonel olacağım!” diye bağırıyor.

Bunu duyduktan sonra, Smith, oğlunun beklentilerini dengelemeye karar verir ve kendisinin basketbolda asla mükemmel olmadığını söyler, bu yüzden oğlu da mükemmel olmayı beklememelidir.

Oğlunu bu yorumuyla görünüşte hayal kırıklığına uğratıyor ve Smith bunu fark ediyor.

Smith daha sonra şunu söylüyor: “Birisinin sana, bir şey yapamayacağını söylemesine izin verme, bu kişi ben bile olsam.

Bir hayalin varsa sen onu korumalısın. Bir şey istiyorsan, git ve al. Bu kadar!

Bu motivasyonel konuşma özel bir konuşmadır. Hem Will hem de Jaden Smith oyunculuk yapıyor olsalar bile, hala baba ve oğul olarak kendi aile dinamiğini nasıl yansıttığını görebilirsiniz.

Bu kısa bir motivasyonel konuşmadır, ancak bizce tüm zamanların en iyi motivasyonel konuşmalarından biridir.

Al Pacino’dan Motivasyon Konuşması – Kazanma Hırsı

Al Pacino’nun Amerikan Futbolu draması, “Any Given Sunday” adlı  filmdeki konuşması listemizin başında.

Motive edici konuşma, Amerikan Futbolunda, gözden kaçırma eğiliminde olsak bile, saha içindeki inçlerin çok önemli olduğu fikri etrafında dönüyor.

Her seferinde sadece bir inç olsa bile, ekibinin rakiplerinden avantaj elde edebileceği farklı yöntemlerden bahsediyor.

Bütün bunlara […şu kadar…] inç eklediğimizde, kazanmak ve kaybetmek arasındaki farkı yaratan budur” dedi.

Bu nokta, yaşam boyunca da geçerlidir; başarıya ulaşmak için daha fazla emek ve daha fazla kilometre yapmak.

Ve bazen, ilk başta fark etmeyeceksiniz, ama Pacino’nun belirttiği gibi, sizi zafere götüren bütünlük, tüm küçük parçaların toplamından ibarettir.

Bunun gibi motivasyonel konuşmalar, en çok ihtiyaç duyduğunuzda sizi güçlendirir.

Steve Jobs – 2005 Stanford Mezuniyet ​​Konuşması

Teknoloji devi Apple’ın başarısının ardındaki en önemli isimlerden biri olan Steve Jobs, tüm zamanların en iyi motivasyonel konuşmaları listemizde üst sıralarda yer alıyor.

2005 Stanford açılış konuşmasında eski Apple CEO’su girişimci olarak kendi yolculuğuna derinlemesine dalıyor ve yol boyunca karşılaştığı konular ve bunların üstesinden açıkça nasıl geldiği hakkında konuşuyor.

Bu klasik motivasyonel konuşma sırasında Jobs, aslında okuldan nasıl ayrıldığını ve bunun hayatının en önemli zamanlarından biri olduğunu söylüyor.

Neden?

Çok tutkulu olmadığı konuları çalışmak yerine, gerçekten ilgilendiği dersleri almak için üniversiteden ayrıldığını söyledi.

Bıraktıktan sonra aldığı derslerden biri kaligrafi (hat) sanatıydı. El yazısının yüksek standardı nedeniyle çok zorlandı.

Çoğu için, bu garip bir seçim gibi görünebilir, ancak o sınıftan edindiği tecrübesini Apple bilgisayarlara kurduğu yazı tipi seçimlerine bağladı.

Jobs, bu kaligrafi dersini hiç almasaydı, fontlar gibi görünüşte küçük bir ayrıntıya çok fazla değer vermezdi, ancak Apple işletim sistemlerine farklı yazı tipleri ekleyen ilk şirketti.

Dört gözle bekliyorsanız noktaları birleştiremezsiniz, sadece geriye doğru bakabilirsiniz. Bu yüzden ilerlemeye devam etmeniz ve noktaların bir şekilde hizalanacağını ummanız gerekir.

Bu ünlü motivasyonel konuşmanın kilit mesajı her zaman öğrendiğimizdir. Her zaman büyüyor ve yeni bilgiler buluyoruz. Her şey bizi gerçekten tanımlayan bilgilerle ne yapmayı seçtiğimizle ilgili.

Jobs’un dediği gibi: “Zamanınız sınırlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşamakla harcamayın.

AYRICA STEVE JOBS’DAN 3 ÖNEMLI MESAJI OKUYUN

STEVE JOBS’UN SON SÖZLERİNİ OKUYUN

Matthew McConaughey – Houston Üniversitesi Konuşması

Motive edici konuşmalar listemizde bir diğer motivatör Matthew McConaughey. Tabi, onun Houston Üniversitesi’nde yaptığı konuşma.

Oscar’ı kazanan aktör, konuşması sırasında bazı önemli noktaları ortaya koyuyor. En önemlisi de mutluluğun “sürekli bir yaklaşım” olmasından bahsediyor.

McConaughey, “Sevinç her zaman devam ediyor, her zaman biz onu, o bizi inşa ediyor” dedi.

Bir çalışmayı icra ederken, o işin sanatından zevk aldığını söyleyen McConaughey, ısrarla şu soruya yanıt vermemizi istiyor:

Kendin için başarıyı tanımla.

Ne elde etmek istediğinizi bulun ve tüm yolculuğun, acılı veya tatlı olsun, zevkini çıkarın.

Matthew McConaughey, son birkaç yılın en iyi motivasyonel konuşmalarından biri olarak kabul ediliyor.

Sheryl Sandberg – Harvard Business School Motivasyonel Konuşma

Girişimcilik – Amerikan girişimci, teknoloji yöneticisi, yazar ve Facebook’un şu anki COO’su Sheryl Sandberg, 2012’deki Harvard Business School’daki konuşmasıyla en iyi motivasyonel konuşmalardan birini yapmıştı.

Sandberg girişimci olarak kendi deneyimlerinden ve Facebook’ta Mark Zuckerberg ile yaptığı çalışmalardan bahsetmenin yanı sıra, Sandberg çok uygun bir fikirden bahsetmektedir. Hepimiz hatırlamak için iyi şeyler yapabiliriz.

“Motivasyon, değer verdiğimiz şeyler üzerinde çalışmaktan kaynaklanır.”

Bu, girişimcilik için kesinlikle geçerlidir. Sandberg’e göre çalışmaya devam etmemiz çok önemli, çünkü en önemli şey bu.

Sonuçta, bu gördüğümüz öğrenciler için en iyi motivasyonel konuşmalardan biridir.

Sylvester Stallone –  Rocky Balboa’nın Motivasyon Konuşması

Sylvester Stallone tarafından canlandırılan Rocky Balboa, cesareti, sıkı çalışması ve kararlılığıyla tanınan ünlü bir karakterdir.

Rocky serisindeki altıncı film olan Rocky Balboa’da, Stallone, tüm zamanların en iyi motivasyonel konuşmalarından birini yapıyor.

Stallone, “Dünya tamamen güneş ışığı ve gökkuşağı değildir-Dünya güllük gülistanlık bir yer değildir” diyerek motivasyonel konuşmaya başlar.

Çok çalışmanın ve bağlılığın değeri hakkında konuşmaya devam ediyor; “Bu, ne kadar sert vurduğun değil, ne kadar sert vurulabileceğin ve ilerlemeye devam edebileceğin hakkındadır” vurgusunu yapıyor.

Bir girişimci olarak, bu motivasyonel konuşma gerçekten tam isabet. Başarıya giden yolculuğunuzda mücadeleler olacak, ancak Stallone’un dediği gibi, “ne kadar ileri götürüp ilerlemeye devam edebileceğiniz, kazanmanın nasıl yapıldığı ile ilgilidir.

Bunu hatırlayın, duvara yaslanın ve kazananların asla pes etmeyenler olduğunu anlayacaksınız.

Bu, en ikonik motivasyonel konuşmalardan biridir. Sık sık onun motive edici konuşma videolarını YouTube’da bulabilirsiniz.

Arnold Schwarzenegger – Ünlü Motivasyon Konuşması

Girişimcilik – Avusturya kökenli Amerikalı aktör, girişimci, politikacı ve eski Mr. Olympia, Arnold Schwarzenegger girişimciler için en ünlü motivasyonel konuşmalar listemizde sırada.

Motive edici konuşmasına basit, güçlü bir mesajla başladı.

Canını dişine tak!

Schwarzenegger daha sonra çeşitli alanlarda başarıya ulaşma yolculuğunda, bir hedefin nasıl bu kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Ayrıca “insanların sadece dörtte biri hayatta yaptıklarından gerçekten zevk aldıklarından” bahsediyor.

Schwarzenegger ayrıca herkesin asıl amacına daha yakın olmak için sürekli çalışması gerektiğine ve günün her saatinde uygun şekilde yararlanmaları gerektiğine inanıyor.

Her gün bir saat boyunca bir işte çalıştığınızı hayal edin. Ne kadar ileri gideceğinizi hayal edin.

Bu belki de bu motivasyonel konuşmanın en önemli mesajıdır; dünyadaki sınırlı zamanımızı en iyi şekilde değerlendirmek bize kalmıştır.

Richard St.John – Başarının Sekiz Sırrı

Girişimcilik – Listemizde Richard St.John’dan 3 küsur dakikalık 8 kelimeden oluşan başarı sırları var. Bu şimdiye kadar gördüğümüz en kısa motivasyonel konuşmalardan biri, ama kesinlikle etkileyici.

St. John, videonun başında bu konuşmanın 7 yıllık araştırmanın yoğunlaşmış bir versiyonu olduğunu söyler (başarılı profesyonellerle yapılan beş yüzden fazla görüşmeden elde edilen araştırma dahil).

St. John’un bahsettiği en ilginç noktalardan biri, bir konuda başarılı olmak istiyorsanız, “o konuda en iyi olmanız” gerektiğidir.

Ancak, St.John’un bizim için konuşmasının en motivasyon kısmı tutkuyla ilgili konuşmasıydı.

Dedi ki: “Sevdiğiniz bir şeyi yaparsanız, para daha sonra gelir.” dedi.

Motive edici konuşmanın bu bölümü özellikle girişimciler için geçerlidir; eğer bir marka oluşturuyorsanız o zaman mümkün olduğunca araştırın ve yine araştırın; nedene bağlılık, uzun vadede başarı bulmanızda size gerçekten yardımcı olacaktır.

Başarı bulmaya çalışırken, yaptığınız şeyi sevmeniz gerekir!

Eric Thomas – Yapabilirim, Yapacağım, Yapmalıyım

Girişimcilik için harika bir örnek – Eric Thomas fantastik bir konuşmacı ve bu klasik motivasyonel konuşmasında, zorluk ne olursa olsun, her zaman sıkıntı yaşayabileceğimize inanmamızı sağlıyor.

Thomas konuşma boyunca bu çizgiyi tekrarlıyor: “Bunu başarabilirim. Bunu atlatacağım. Bunu atlamalıyım.

Ayrıca bu motivasyonel konuşmasında sevdiğimiz kişileri akıllıca bir ilham kaynağı olarak tanımlıyor.

En çok sevdiğimiz 3 kişiye odaklanmamızı istiyor ve motivasyon konusunda kendi kararlarımızı sorgulamamızı istiyor.

Her gün bu insanları düşünmelisin.

Erteleme düğmesine basmayı düşündüğünüz günler mi var? […] Kalkmak istemiyorsanız, sadece onlar hakkında düşünün.

Tembel ve şikayetçi olmak yerine sevdiklerimizi düşünmemiz ve gevşememiz halinde ne düşüneceklerini sorgulamamız gerekiyor.

Dürüst olmak gerekirse, kendiniz için bir şeyler yapmak iyidir, ama sevdiklerinizi gururlandırdığınızı bilmek her şeyin 10 kat daha iyisini hissetmesini sağlar. Bu, bu motivasyonel konuşmanın ana mesajlarından biridir.

İşte bu yüzden tüm zamanların en iyi motivasyonel konuşmalarından biri budur.

Denzel Washington – İleriye Doğru Düş!

“Bir şeyde başarısız olursan, bunu kabul et.”

En iyi motivasyonel konuşmalar listemizdeki son konuşmacı, Denzel Washington…

Washington başarısızlıktan uzaklaşmıyor, tam tersine onu kucaklıyor.

“Her başarısız denemeyle başarıya bir adım daha yakınlaşıyoruz” diyor.

Bu, girişimcilik söz konusu olduğunda kesinlikle geçerlidir. Yaptığınız her şeyden çok şey öğrenirsiniz, ister kazanç ister kayıp olsun.

Ancak, en önemli şey mutlaka kazanmak ya da kaybetmek değildir. Oraya gidip sahip olduğun her şeyi vermekle ilgilidir. Bu yüzden yaşam konusundaki favori motivasyonel konuşmalarımızdan biri budur.

“Asla cesaretini kırma. Asla geri durma. Ve hayatınızda düştüğünüzde bile ileri doğru düş!”

Başa dön tuşu