Diyet ve Beslenme

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan 12 Gıda

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Sokağa çıkmanın sınırlandırdığı şu izole dönemlerde evde veya işyerinde bozulmayan gıda ürünlerinin mevcut olması panik yapmamanızı ve rahat olmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda evdeki stoklarınızın bir kısımının bunlardan oluşmasında fayda olabilir. Konserve ürünler ve kuru meyve gibi bozulamayan gıdalar uzun bir raf ömrüne sahiptirler. Bu gıdaların bozulmalarını önlemek için de herhangi bir soğutma sistemi gerekmez. Sadece oda sıcaklığına sahip bir kiler veya bir dolap, saklamak için yeterlidir.

Bozulmayan dayanıklı yiyecekler sadece mutfakta değil, gezginlerin sırt çantalarında taşıdıkları en favori yiyeceklerdir. Yoksa bu gezginler sırt çantalarında hemen bozulabilen taze etler, süt ürünleri ve sebze gibi gıdaları taşımazlar. 

Dahası, bu tür dayanıklı ve bozulmayan yiyecekler yardım kuruluşlarının da en çok tercih ettikleri gıdalardır. “Gıda Kolisi” nin içinde dayanıklı bozulmayan gıdalar konulur ve ihtiyacı olan insanlara ulaştırılır. 

Normalde dayanıksız olup da farklı koruyucularla dayanıklı gıda haline getirilen kutulu makarna ve peynir gibi bazı gıdalar da kullanışlıdır.abcdef

İşte en sağlıklı, bozulamaz gıdalardan 12 tanesi…

Kuru Fasulye

1- Kuru Fasulye Ve Konserve Fasulye 

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Uzun raf ömrü ve yüksek besin içeriğiyle, kuru fasulye ve konserve fasulye, çabuk bozulmayan gıdalardandır. Kuru fasulye, ambalajının özelliğine göre, 10 veya daha fazla yıl süreyle muhafaza edilebilirken, konserve fasulye 2-5 yıl boyunca oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. (1) 

Hatta en çok ABD’de yetiştirilen Pinto Fasulye (Benekli olup bir tür barbunyadır.) adı verilen bir tür fasulye mükemmel bir lif deposudur. Fasulye, bitki bazlı protein, magnezyum, B vitaminleri, manganez, demir, fosfor, çinko ve bakır kaynağıdır. Dahası, çoğu yiyecekle iyi eşleşir ve çorbalara, tahıl yemeklerine ve salatalara doyurucu ilave olarak servis edilebilir.

Fındık Ezmeleri

2- Fındık-Fıstık Ezmeleri 

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Fındık ve fıstık ezmeleri yumuşak, yoğun besleyici ve lezzetlidir.

Depolama sıcaklıklarına göre raf ömrü değişse de ticari fıstık ezmesi oda sıcaklığında 9 aya kadar saklanabilir. Koruyucu içermeyen doğal fıstık ezmesinin ömrü 10 ℃’ de 3 aya kadar, 25 ℃’ de sadece 1 aya kadar sürer. (2)  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre, badem ezmesi oda sıcaklığında 1 yıla kadar, Kaju ezmesi ise 3 aya kadar korunabilmektedir. (3) 

Fındık ezmeleri, sağlıklı yağlar, protein, vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşiklerinin zengin bir besin kaynağıdır. Bu besinler, vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllerin oksidatif strese ve hasara karşı koruyan ve fenolik antioksidanlar olarak bilinen koruyucularıdır. (4)mega ingilizce - kolay ingilizce

Cam kavanozlardaki fındık ezmeleri kilerinizde saklanırken, daha küçük paketlerdeki ezmeler, hareket halindeyken bir şeyler atıştırmak için sırt çantanızda veya kamp yapıyorsanız kampta yenmesi pratik olabilir.

Kurutulmuş Sebze ve Meyveler

3- Kurutulmuş Meyve ve Sebzeler

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Çoğu taze meyve ve sebzenin raf ömrü kısa olmasına rağmen, kurutulmuş ürünler bozulmaz olarak kabul edilir. Düzgün bir şekilde saklandığında, kurutulmuş meyvelerin çoğu oda sıcaklığında 1 yıla kadar güvenle saklanırken, kurutulmuş sebzeler yaklaşık olarak 6 aya kadar muhafaza edilebilir. (5) 

Kurutulmuş meyvelerden hoşlanıyorsunuz, elma, domates ve havuç dahil olmak üzere çeşitli kuru meyve ve sebzeler arasından seçim yapabilirsiniz. Kurutulmuş meyve ve sebzelerinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için bir kurutucu makine veya fırın kullanabilirsiniz. Vakumlu sızdırmaz ambalaj da bozulmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Kurutulmuş meyveleri ve sebzeleri atıştırmalık olarak da tadabilirsiniz. Ayrıca, tazesi olmayan kurutulmuş sebzeler çorbalara veya güveçlere eklenerek yeniden sulandırılmış olur.

Balık Eti

4- Balık ve Kümes Hayvanları Konserveleri

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Her ne kadar taze balık ve kümes hayvanları besinlerle doluysa da, son derece kolay bozulur özellikleriyle dikkat çekerler. Ancak iyi haber, bu hayvanların konserveleri oda sıcaklığında, buzdolabına koymaksızın 5 yıla kadar bozulmadan saklanabilir.  

Ton balığı ve diğer deniz ürünleri, günlük kullanımlarda daha küçük paketlerde, hem kilerde hem sırt çantasında özel ve hafif ambalajlarda satılmaktadır. Deniz ürünleri soğuk tutan torbalarda 18 aya kadar raf ömrüne sahiptir.

Tavuk ve diğer etler özel soğuk tutan poşetlerinde de bulunabilir, ancak raf ömrü bilgileri için paketin üzerindeki uyarıları okumalısınız.

Kuruyemişler

5- Kuruyemiş ve Tohumlar

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Sert kabuklu yemişler ve tohumlar kolay taşınabilen, besin açısından yoğun ve raf ömrü dayanıklı besinlerdir. Bu da onları bozulmaz gıda ürünü yapar. Yüksek kalorili atıştırmalıklar sırt çantalarıyla yürüyüş yapanlar tarafından tercih edilir. 

Ortalama olarak, fındık gibi kabuklu yiyecekler, oda sıcaklığı 20 ℃ ​​civarında tutulduğunda yaklaşık 4 ay tazeliğini korur, ancak kabuklu yiyeceklerin raf ömrü  büyük ölçüde değişir.  Örneğin, kajunun ömrü 20 ℃ de ​​6 ay; Antep fıstığının aynı sıcaklıkta sadece 1 aydır. (6) 

Tohumlar benzer raf ömrüne sahiptir. USDA’ya göre, kabak çekirdeği oda sıcaklığında 6 ay taze kalır. (7) Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

6 – Tahıllar 

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Yulaf, pirinç ve arpa gibi kepekli tahıllar, ekmek gibi diğer popüler ama bozulabilir karbonhidrat kaynaklarından çok daha uzun raf ömrüne sahiptir. Bu da onların depolanmasını akıllı bir seçim haline getirir.

Örneğin, kahverengi pirinç 3 aya kadar (10-21℃) saklanabilir. Tahıllar çorbalara, salatalara ve güveçlere eklenebilir, bu da onları çok yönlü bozulmaz bir bileşen haline getirir. Ayrıca, kepekli tahıllar yemek, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser riskinizi azaltabilir. (8) 

7 – Konserve Sebze ve Meyveler 

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Konserve, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere bozulabilir gıdaların raf ömrünü uzatmak için uzun zamandır kullanılmaktadır.

Konserve sırasında kullanılan ısı, potansiyel olarak zararlı mikroorganizmaları öldürür ve konserve gıdaların karakteristiği olan, bakterilerin içeriğinin bozulmasını önler. (9)  

Konserve meyve ve sebzelerin raf ömrü ürün türüne bağlıdır.

Örneğin, patates, havuç, pancar ve ıspanak gibi düşük asitli konserve sebzeler oda sıcaklığında 2-5 yıl saklanabilir. (10)

Öte yandan, greyfurt, elma, şeftali, çilek ve ananas gibi yüksek asitli meyveler sadece 12-18 ay saklanabilir. Aynı şey, lahana turşusu, Alman patates salatası ve diğer salamura sebzeler gibi sirke ile paketlenmiş sebzeler için de geçerlidir.Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Alışveriş yaparken, ağır şurup yerine su veya % 100 meyve suyu ile paketlenmiş konserve meyveleri seçin ve mümkün olduğunca düşük sodyum konserve sebzeleri tercih edin.

Mutfakta becerikliyseniz, mağazadan satın alınan veya bahçede yetiştirilen sebze ve meyveleri kullanarak evde konserve yapmayı düşünün. Anadolu’da oldukça yaygındır. Sonbaharda kış hazırlıkları bu şekilde yapılır. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, çok sayıda kitaba veya çevrimiçi bir eğiticiye başvurabilirsiniz.

Kurutulmuş Et

8 – Kurutulmuş Et

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Etin korunması, eski zamanlardan beri protein kaynaklarının bozulmasını önlemek için kullanılan bir uygulamadır. Özellikle, kurutulmuş et bir tuz çözeltisinde sertleştirilir ve saklanır. Yenmek istenildiğinde yeniden çözülerek yenilir. Koruyucular, tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri bazen işleme sırasında kullanılır.

Sığır eti, somon, tavuk ve manda dahil olmak üzere etin birçok kurutulmuş türü mevcuttur. Kurutulmuş ete alternatifler de vardır. Hindistan cevizi ve muz gibi meyvelerden yapılmış bitki bazlı kurutulmuş alternatifler bile vardır. Bununla birlikte, bu alternatiflerin besinsel olarak et tabanlı kurutulmuşlarla eşdeğer olmadığını unutmayın.

Ticari kurutulmuş et, kilerde 1 yıla kadar güvenle saklanabilir, ancak USDA ev yapımı kurutulmuş etlerin oda sıcaklığında en fazla 2 ay saklanmasını önermektedir. (11) 

Her türlü kuru eti ısıtarak yiyebilirsiniz, ancak en sağlıklı seçenekler ilave şeker, yapay tatlar veya koruyucular içermeyen seçeneklerdir.Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

9 – Tahıl Gevreği (Granola) ve Protein Çubukları

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Granola ve protein barları, uzun raf ömrü ve besin bileşimi sayesinde sırt çantalı gezginler ve yürüyüşçüler için iyi bir yiyecektir.

Birçok granola bar, oda sıcaklığında 1 yıla kadar taze kalır. Benzer şekilde, protein çubuklarının çoğunun raf ömrü en az 1 yıldır, ancak münferit ürünler üzerindeki uyarı etiketinden son kullanma bilgileri kontrol edilmelidir.  

Dahası, doğru çeşitleri seçtiğiniz sürece granola ve protein çubukları son derece besleyici olabilir. Yulaf, fındık ve kuru meyve gibi doyurucu maddelerle dolu ve minimum miktarda şeker ve yapay içerik içeren markalara karşı uyanık olun.

10 – Çorbalar

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Konserve ve kurutulmuş (toz) çorbalar, kilerinizi stoklarken mükemmel bir seçimdir. Ayrıca gıda bağışı toplayan organizasyonlar tarafından da tercih edilmektedir.

Konserve çorbaların çoğu asit bakımından düşüktür ve oda sıcaklığında 5 yıla kadar dayanabilir. İstisnası, raf ömrü yaklaşık 18 ay olan domates bazlı çeşitlerine dikkat edin.

Çoğu kurutulmuş çorba karışımının depolamada 1 yıla kadar sürmesi gerekse de, son kullanma tarihleri ​​için etiketleri kontrol etmek en iyisidir.

Sebze ve fasulye gibi sağlıklı içerikler açısından zengin çorbaları seçin ve mümkün olduğunca düşük sodyum ürünlerini seçin, çünkü fazladan tuz tüketmek sağlığınıza zarar verebilir.

11 – Kurutulmuş Dondurulmuş  Yemekler

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Sublimasyon, donmuş gıdadaki buzu eritmeden önce gaz haline getirilme işlemidir. Bu işlemle gıdanın suyu çıkarılıp uzun süre oda sıcaklığında korunmasını sağlanır

Kurutularak dondurulmuş yemekler hafifliği ve taşınabilirliği nedeniyle sırt çantalı gezginler arasında popülerdir.

Kurutularak dondurulmuş gıdalar ve yemeye hazır kurutulmuş yemekler uzun süreli depolanabilir.   

Konserveler ve Bozulmayan Gıdalar

12 – Uzun Raf Ömürlü Süt ve Bitkisel Sütler

Evinizde Bulunması Gereken Besleyici ve Bozulmayan Gıdalar – Ülkemizde var mı bilmiyorum, ABD gibi bazı ülkelerde, normal hayvani sütler yanında bitkisel sütler de üretilmektedir.  Gerçekte süt olmayıp badem ve Hindistan cevizi bitkilerden elde edilen sütlerin raf ömrü oldukça uzundur.  

Rafa dayanıklı veya aseptik bu sütler, normal sütten farklı bir şekilde işlenir ve paketlenir. Çünkü daha yüksek sıcaklıklarda ısıtılır ve steril kaplarda paketlenir. Bir çalışma, rafa dayanıklı sütün 4-20 ℃ ​​arasında tutulduğunda raf ömrünün 9 aya kadar olduğunu buldu.  (12) 

Plastik, kağıt ve alüminyum gibi esnek malzemelerle paketlenmiş soya sütü gibi bitki bazlı içecekler de benzer şekilde 10 aya kadar sürerken, konserve Hindistan cevizi sütü oda sıcaklığında 5 yıla kadar devam eder.

Raf ömrüne tabi olan ve bitki bazlı sütler, soğutma sisteminin olmadığı durumlarda kullanılabilir. Süt tozu, serin ve karanlık bir yerde tutulduğunda yaklaşık 3-5 yıllık raf ömrü ile iyi bir alternatiftir.  (13) Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik

Başa dön tuşu