Çocuk ve ZekaDEHB / ADHD

Doktor Çocuğuma Ritalin Yazdı, Kullandırayım Mı?

DOKTOR ÇOCUĞUMA RİTALİN YAZDI, KULLANDIRAYIM MI?

(Dikkat! Video izlemeyi okumaya tercih ediyorsanız, makalenin altında verilen kısa videoyu izleyebilirsiniz)

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çoğu kez beyinde DHA’nın eksik olduğu durumlarla ilişkilidir. Bu sorun çoğu kez yüksek DHA oranlı balık yemekle veya yüksek DHA oranlı balık yağı içmekle çözümlenebilecekken, bazı doktorlar çocuklara böyle bir alternatifi denemeden hemen Ritalin ve Concerta yazmaktadırlar. Bunun sonucunda tereddüt eden bazı aileler çeşitli forum sitelerinde “Doktor Çocuğuma Ritalin Yazdı, Kullandırayım Mı?” diye sormaktadır. 

Ritalin ve Concerta, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde yıllardan beri kullanılmaktadır. Sinirlilik ve uykusuzluk bu ilaçlarla ilgili bildirilen en sık yan etkilerdir. Ayrıca iştah azalması da yaygındır. Her iki ilaç da yasadışı bir uyarıcı madde olan amfetamin ile benzer farmakolojik aktivite sergilemektedir.

Ancak çoğu kez dikkat dağınıklığı, hiperaktivite bozukluğu, konsantrasyon, hafıza zayıflığı ve okuma bozukluğu sorunları bir besin maddesi olan yüksek DHA ile çözülebilmektedir.

Beynin % 60’ı yağdır ve bunun da yaklaşık % 50’si DHA’dır. Beyinde DHA eksikliği dikkat dağınıklığına, hiperaktivite bozukluğuna, odaklanma sorunlarına, hafıza problemlerine ve hatta çocuklarda okuma bozukluklarına sebep olabilmektedir. Alzheimer hastalarının beyninde de DHA oranlarının düşük olduğu görülmektedir.

Vücut DHA’yı üretemiyor ve dışarıdan alınması gerekiyor. İlginç olan DHA bir ilaç değil, sadece bir besin maddesi. Bu eksikliği yüksek DHA içeren balık yemekle veya yüksek DHA içeren balık yağı içerek çözebilecekken, concerta ve ritalin gibi kokain etkisi olan ilaç kullanmadan önce, hiçbir riski olmayan yüksek DHA içeren balık yemek veya balık yağı içmek çoğu çocuğun problemi için çözüm olabilir. Ortalama 3-4 ayda sonucu izleyebilirsiniz.

Yapılan bilimsel çalışmalar günde 1000 mg DHA verilen çocuklarda dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunda düzelmeler görüldüğünü göstermektedir. Ayrıca okuma bozukluğu yaşayan çocuklara günde 600 mg DHA verildiğinde okuma bozukluklarında düzelmeler gözlenmiştir.

Ritalin ve concerta kullanmadan önce çocuklarına yüksek DHA oranlı balık yedirmek veya balık yağı içirerek sonucu görmek isteyen ailelere kullandıkları balık yağındaki DHA oranlarına bakmalarını tavsiye ediyorum. Balık yağının kaç mg olduğu değil, içindeki DHA miktarı önemlidir. Etiketlerinde özellikle DHA’nın kaç mg. olduğu yazmak zorundadır. Lütfen kullandığınız balık yağının etiketindeki DHA miktarına bakınız. Çünkü düşük DHA oranı ile aynı sonuçları almak mümkün değildir.

Doktor Çocuğuma Ritalin Yazdı, Kullandırayım mı? diye düşünenler arasındaysanız, ayrıca bu konuyla ilgili olarak “IQ Vitamin – Sağlıklı Yaşam Bülteni” tarafından hazırlanmış olan aşağıdaki “Şimdiki Çocuklar DEHA, Besinleri DHA” başlıklı kısa videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.

Dikkat! Bu web sitesindeki makaleler yalnızca genel anlamda eğitim ve genel sağlık bilgileri vermek içindir. Bireysel farlılıklar değerlendirilmemiştir. Dolayısıyla bu web sitesinde yer alan fikir, düşünceler ve öneriler, herhangi bir sağlık durumu veya problemi için doktorunuzun tıbbi tavsiye, tanı veya tedavisinin yerini alacak şekilde kullanılamaz.

Melik Safi DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu
Kapalı