Çocuk ve ZekaIQ ve EQ Testleri

IQ Testi İçin Çocuklarda En Uygun Yaş Kaçtır?

Çocuklar İçin IQ Testi Kaç Yaşında Uygundur – Mega Hafıza’nın 5 ile 12 yaş arasındaki çocukların hafıza, zeka, hızlı öğrenme, konsantrasyon ve matematik becerilerinin geliştirilmesi için hazırlanmış olan “Anzan Mega Aritmetik Beyin Egzersizleri ve Zeka Oyunları Eğitim Programı”na çocuklarını göndermek isteyen ailelerin merak ettikleri husus bu eğitim için alt ve üst yaş sınırlarının neden 5 ile 12 olduğudur. Esasen bu yaş sınırlarının birden fazla nedeni var. Ancak ben bu makalede “IQ Testi için Çocuklarda En Uygun Yaş Kaçtır?” başlığı ile bu nedenlerden bir bölümüne kısaca cevap vermeye çalışacağım.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

IQ Testi için En uygun Yaş Kaçtır?

IQ testleri özellikle küçük yaş çocuklarda yaş gruplarına göre uygun olan bir testle değerlendirilir.

IQ puanının üretilmesinin yolu, genellikle belirli bir zaman içinde bir dizi soru ve bulmaca gibi görevlerin çözülmesi yeteneklerinin ölçülmesi şeklinde olmaktadır. Test soruları bir dereceye kadar farklılıklar gösterebilmekte ve değişebilmektedir. Bazıları tamamen soyut bulmacalar şeklindeyken, bazıları kültürel olarak uygun olan sorular olabilmektedir.

Bazı testler kültürden etkilenecek bilgi soruları sorsa da, en çok bilinen ve kabul gören test  Stanford-Binet testidir.

Denek sorulara cevap verdiğinde test aynı veya benzer sosyal demografik ve yaş gruplarının aldığı puanlara göre değerlendirilmektedir. Bu benzer gruplar, yaş, cinsiyet ve etnik grup, milliyet ve ana dilin bir kombinasyonunu içermelidir. Ayrıca değerlendirme sosyo-ekonomik durum, eğitim, gelir gibi diğer faktörleri de içerebilmektedir.

Skor, denek puanıyla karşılaştırma grubununkiler arasındaki standart sapmanın bulunmasıyla belirlenmektedir.

Karşılaştırma grubu, testleri kimlerin yönettiğine ve bir bireyin karşılaştırma grubuyla ne kadar doğru eşleştirildiğine bağlı olarak testler büyük farklılıklar gösterebilir.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

IQ ve Flynn Etkisi

IQ puanı, bireyin yaşam süresi boyunca ve ayrıca zaman içindeki genel topluma göre de değişebilir. Birçok ülkede IQ’nun zamanla arttığını gösteren Flynn Etkisi gözlenmektedir. Bunun nedeninin birçok teorisi vardır (Daha detaylı bilgi için “Flynn Etkisi Nedir” başlıklı makaleye bakınız).

Bu kısa arka plan açıklaması makalenin başlığında verilen sorunun doğru bir şekilde ele alınması için önemlidir.

Çocukları test etmek için (hatta çok küçük çocuklar için) özel olarak tasarlanmış testler bile vardır. Daha önce açıklandığı gibi, eğer iyi yönetilirlerse, bu testler çocuğun veya gençlerin akranlarına göre zeka puanının ne olduğuyla ilgili oldukça iyi gösterge niteliğinde bir puan vermektedir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUK, ZEKA VE HAFIZA SETİ – 3 İLE 7 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

5 Yaşında Uygulanan IQ Testi Sonuçları

Zeka puanları yaş ilerledikçe daha tutarlı hale gelirken, küçük çocukların gelişme dönemlerinde çok büyük değişkenlikler gösterebilmektedir. Özellikle 4 yaş ve altında zeka puanları büyük değişkenlikler göstermektedir.

Bu nedenle, en doğru puanı almak için IQ testine girme yaşı, bireye ve gelişim aşamasına ve yukarıda listelenen tüm diğer faktörlere gerçekten bağlıdır.

Bu anlamda 4 yaş IQ ile ilgili resmi bir değerlendirme için oldukça erken bir yaştır. Genel olarak küçük çocuklar için IQ testlerinin en az 5 yaşında iken alınması güvenilir bir sonuç vermektedir. Ayrıca hafıza ve zekanın % 75’inin 3 ile 7 yaş arasında oluşması, bu % 75’lik bölümün de % 90’ının (bu, yaklaşık hafıza ve zeka gelişim toplamının % 67,5’luk dilimine karşılık gelmektedir) 5 yaşında tamamlanıyor olması gerçeği de, en az 5 yaşında alınan IQ testlerinin değerlendirme için iyi bir veri olacağına işaret etmektedir. Özet olarak, daha erken olması için özel bir nedeniniz yoksa,  5 yaşından 12 yaşına kadar olan her dönemde çocuğunuza isterseniz bir IQ testi aldırabilirsiniz, istemezseniz aldırmazsınız. Çünkü IQ hayat ve başarı için etkili olan tek faktör değildir. Önemli olan disiplin, çalışma ve konsantrasyondur.

İlla çocuğuma bir IQ testi uygulatmak istiyorum diyenlerdenseniz, en güvenilir sonuçlar için ben size 7 ile 12 yaş arasını tavsiye edebilirim.

Hafıza ve zekanın gelişimi hızlı bir şekilde 12 yaşına kadar devam etmektedir. Hafıza ve zekanın tamamının % 90’ı da yaklaşık 12 yaşında oluşmaktadır. İşte bu sebepten dolayı, Mega Hafıza tarafından geliştirilmiş olan ve dünyada 15 ülkede uygulanan “ANZAN Mega Aritmetik Beyin Egzersizleri ve Zeka Oyunları” eğitiminin alt başlangıç noktası 5 yaş iken, bu programa kabul edilme üst yaş sınırı 12’dir. 13 yaş ve üstüne bu program uygulanmamaktadır.

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ PROGRAMI

Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu