BaşarıMotivasyon

Çalışan Motivasyonu – Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 10 Yolu

Çalışan Motivasyonu – Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 10 Yolu – İnsan her yerde “öncelikle” insandır. İyi, güzel ve faydalı işler yaptığımızda ödüllendirilmek isteriz. Ödülün niteliği ne olursa olsun, kendimizi seçkin hissettirdiği için, kendimizi değerli hissetmek de işte o insan olma özelliğimizin bir görüntüsüdür. İşverenlerin bu duyguyu saygıyla karşılaması önemlidir. İşgücü sirkülasyonu fazla olan işletmelerde, nedenlerden biri çalışanların “adam yerine konulmaması” olduğu itiraf edilir. İşverenler; tamam bir risk almışlardır. Ancak bu riski kiminle göğüsleyebileceklerdir; çalışanlarla. O halde şunu diyebiliriz: Çalışanlar, herhangi bir kurum veya işletmedeki en değerli kaynaktır. Çalışanlar olmadan, bir şirket etkili bir şekilde çalışamaz. Çalışanlar, hizmetlerini, zamanlarını ve becerilerini verir. Ayrıca bir kuruluşun hedeflerine ulaşmasında ve başarmasına yardımcı olur. Çalışanlarınıza onları takdir ettiğinizi göstermek için verebileceğiniz tek ödül maaş değildir. Onları başka yollarla da ödüllendirebilirsiniz. Çalışanlarını her ne ile olursa olsun ödüllendirenler büyük bir patron olarak görülür.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

Ücretsiz Yaratıcı Düşünme Bülteni

Mega İnovasyon - Yaratıcı Düşünme Bülteni

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 10 Yolu

İşveren Olarak Teşekkür Edin

Çalışan motivasyonu – Bizim gibi motivasyona açık doğu toplumlarında, bu tür takdir gösterisi harika bir yoldur. İnsanoğlunun en eski takdir etme yöntemlerinden biridir. Teşekkürler notları bugün hala anlamlıdır. Çalışanlarınız, çabalarının övülmesiyle daha çok motive olacaklardır. Aynı zamanda işlerinde daha verimli olacakları gibi, kendilerini geliştirmek için de gerekli motivasyona sahip olacaklardır.

Yılın/Ayın/Haftanın Çalışanı Ödülü Verin

Çalışan motivasyonu – Çalışanlar, kişisel olarak tanınmanın yanı sıra, sıkı çalışmalarından dolayı herkes tarafından tanınmayı da isterler. Çoğu şirket, çalışanlarını sıkı çalışmaya teşvik etmek için “Haftanın-Ayın-Yılın Çalışanı” olarak çalışanlarını öne çıkarır. Böylece işletmedeki kişiler tarafından tanınmaya teşvik edildiğinden motivasyonu sağlanır. Birçok şirketin başvurduğu bir yöntemdir. Bunun için şirketin girişinde herkesin görebileceği bir pano hazırlanabilir.

Ücretli İzinli Sayın

Çalışanlarınıza doğum günleri gibi özel durumlar için ücretli izin verebilirsiniz. Bir çalışanın doğum günü iş gününe düşerse, izinli gün en iyi doğum günü hediyesi olacaktır.

Seyahatle Ödüllendirin

Çoğu kuruluş çalışanların tatil kullanmasına yasal olarak izin vermek zorundadır Ancak yasal hak dışında verilecek bir seyahat izni mükemmel bir ödül olacaktır. Bunu bir adım ileriye götürüp seyahati gerekli konaklama ve diğer masrafları da üstlenmek harika bir ödül olacaktır. Üstün iş performansı için çalışanlarınıza seyahat ödülü verebilirsiniz.

Öğle Yemeğine Götürün

Bunu her zaman yapmak zorunda değilsiniz; ancak çalışanlarınızı kişiselleştirmeden topluca yemeğe alabilir, takım ruhuna uygun bir birliktelikle motive edebilirsiniz. Hatta bunu ailece de yapabilirsiniz.

Özel Günler Partisi Düzenleyin

Çalışan motivasyonu – Özel günler için bir parti verin ve çalışanlarınızın rahatlamasını sağlayın. İşiniz satışlarda muazzam bir gelişme gösterdiyse, çalışanlarınızla kutlayın ve sıkı çalışmalarından dolayı onlara teşekkür edin. Sonuçta, ekibiniz olmadan bu mümkün olamazdı.

E-Posta İle Duyurun

Bazen çalışanlar haftalık veya aylık olarak iyi performans gösterebilir. Söz konusu kişiyi tebrik eden bir e-postayı gruba gönderebilirsiniz. E-postayı açtıklarında mutlulukla gülümseyeceklerdir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

BAŞARI İÇİN BEYİN EĞİTİMLERİ

Beyin Temelli Eğitimler

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Eğitim Almasını Sağlayın

Çalışan motivasyonu – Bir çalışanı ödüllendirmenin en iyi yolu, daha iyi olmasına, yeterliliğini geliştirmesine yardımcı olmaktır. Umut vadeden çalışanlarınızı mesleki eğitimlere gönderebilirsiniz. Ya da sektörle ilgili sempozyum, panel, sergi, çalıştay gibi eğitim etkinliklerine katılması için teşvik edebilirsiniz. Bunu sadık çalışanlar için yapmak daha doğrudur. Onlara kariyerlerini geliştirme fırsatı verin. Sonra terfi gibi ödüllerle çalışmasını verimli hale getirebilirsiniz.

Avantajlar Verin 

Çalışan motivasyonu – Çalışanlar şirketlerinin hizmetlerinden yararlanmalıdır. İşletmenin ürettiği veya sunduğu her ne ise, bu ürüne avantajlı bir şekilde sahip olması için ayrıcalık tanımalısınız. Örneğin, çoğu havayolu şirketi çalışanlarına uçak biletlerinde indirimler sunmaktadır. Bu yöntem takdiri göstermek için harika bir yoldur. Çalışanlar organizasyonun bir parçası olmaktan onur duyacaktır.

Ailesini Ziyaret Edin

Çalışanların evlerine ara sıra ve gerektiği kadar yapılacak ziyaretler de çalışanı motive edecektir. Bir çay içimi de olsa, vaktin el verdiği kadar yapılacak bir ziyaret çalışandaki memnuniyeti ve fedakarlığı teşvik edecektir. Bizim gibi ülkelerde, evi ziyaret edilen bir çalışan –hatta- işletmeyi kendisinin gibi de görecektir.

Özetle: Çalışanı Dengeli Bir Şekilde Yüceltin

Çalışan motivasyonu – Çalışanlar, bir kurum veya işletme için büyük değerlerdir. Çalışanları daha sıkı çalışma için ödüllendirmek, bunu yapmanın birçok yolu olduğu için zor olmamalıdır. Çalışanlarınızı besleyin ve onlara değerli olduklarını gösterin.

Okuma Önerisi

ÖDÜLÜN KİLO VERMEDE BİLE FAYDASI VAR

KAYNAKLAR

https://www.insperity.com/blog/52-epic-ways-to-reward-your-employees/

https://inside.6q.io/ways-to-reward-your-best-employees/

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı