BaşarıMotivasyonPsikoloji

İş Motivasyonu – İş Yerinde Kendinizi Nasıl Motive Etmelisiniz?

İş motivasyonu – İş Yerinde Kendinizi Nasıl Motive Etmelisiniz? Pazartesi günlerinin iş motivasyonu için iyi bir gün olmadığı söylenir. Pazartesi günlerini kimse sevmez. Haftanın ilk mesai günü olması, hafta sonunda dinlenmiş vücudu harekete geçirmek için sabahın erken saatlerinde yola düşüp, trafik çilesi çekip yeniden yorulmuş olarak iş yerine gitmek çoğu kere tam bir eziyettir. Henüz haftanın ilk günü, erken saatler olmasına rağmen arızalı bir motivasyonla haftaya başlamak gerçekten eziyet olabilir.  İstanbul bu konuda baş sırada bir şehirdir. 2005’lerde okuduğum MESS yayınlarından çıkan Richard Reeves’in “Çalışmayı Zevke Dönüştürmek, MUTLU PAZARTESİLER” kitabını elimden düşürmezdim. Tam bir başlangıç motivasyonu sağlardı.

Oysa insan, günlük hayatının neredeyse üçte birini iş yerinde geçiriyor. İşinden ve çalışma ortamından memnun olan bireyler daha istekli ve verimli çalışıyorlar; motivasyonları yerinde ise yaratıcılıkları ve işlerine olan bağlılıkları artıyor. Yaptıkları işten sosyal ve psikolojik doyum sağlıyorlar.

Günümüzde artan rekabet, kalifiye elemanı bulma ve elde tutmanın zorluğu neticesinde çalışan memnuniyeti ve motivasyonu daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

İş Motivasyonu Nedir?

İş motivasyonu denildiğinde, genel anlamıyla bir işi verimli bir şekilde yapma isteği akla gelir. Bireysel motivasyonun iş ortamında yüksek tutulabilmesidir. İş yapma, işi becerme ve üstlenilen görevleri yerine getirmede arzu ve istekle dolu olmaktır. İş yerindeki takımın bir parçası ve ekibin önemli bir parçası olduğunun farkında olmaktır. Bu ayrıntılar motivasyonla belirginleşir; motivasyonsuzlukla ortadan kalkar, ekip dağılır, iş yeri zarar görür.

İş motivasyonu, hayatın her alanında karşımıza çıkan önemi tartışılmaz bir konudur. Özellikle çalışma hayatında başarıyı etkileyen faktörlerden belki de en önemlisidir. Bir işletmenin başarı düzeyini belirleyen en stratejik öge, insandır. İşletmelerin başarıya ulaşması, insan gücünü verimli ve etkili kullanmaya bağlıdır. İnsanı verimli çalıştırmak ise onu en iyi şekilde motive etmekle mümkündür.

İş motivasyonu çalışanların iş memnuniyetinden kaynaklanır. İşverenlerin motivasyonları, ödüller, ekstra maaşlar vb. sadece dışsal motivasyondur. Önemli olan içsel motivasyondur. Ancak iş ortamından kaynaklanması gerekir. İnsan severek çalıştığında ürünleri daha harika olacaktır. Bu nedenle içsel motivasyon dışsal motivasyon araçlarıyla da desteklenmeli; özellikle liderlik ve takım çalışmalarıyla uygulanmalıdır.

Bu makalede, çalışanların kendi kendilerini nasıl motive edecekleri üzerinde duracağız.

Bir Çalışan Olarak İş Motivasyonunuzu Nasıl Sağlayabilirsiniz?

1.İşinizin Kolay Olduğunu Düşünün 

İş motivasyonu – Kendinizi iş yerinde motive etmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri, yapmakta olduğunuz işin o kadar da zor olmadığını düşünmektir. Kendinizi, yaptığınız işin kolaylığı yanında, iş bitiminde de ne kadar mutlu hissedeceğinizi düşünerek motive olabilirsiniz.

İnsan yaptığı işin önemsenmesini ister. Başarının takdir edilmesini, çalışmanın bedelinin alınmasını arzu eder. Burada bir çalışanın, kendi işinin kolay olduğunu düşünmesi ama işini ciddiye alması gerektiğinin farkında olması önemlidir; bu durum psikolojik olarak kendi iş motivasyonunu desteklemiş olur.

2. Kontrolü Elinize Alın

Çeşitli kişisel ve mesleki sorumlulukların üstesinden gelmek kolaydır. Tabi şartlarına uyarsanız! Bunun için yapmanız gereken, en azından kendi eylemlerinizi kontrol altında tutmak, odaklanmak ve her anınızı kontrol etmektir.

İnsan iş verimliliği açısından çok önemli bir değişkendir. Bu değişim bazen sizin elinizde olamasa da sonuçlarını lehinize çevirecek şekle getirebilirsiniz. İşinizi kontrol edebiliyorsanız daha fazla sonuç alırsınız ve motive olursunuz.

3. Etrafınızı Çalışkan Çalışanlarla Kuşatın 

iş motivasyonu – Hiçbir erkek (veya kadın) sığınılacak bir ada değildir. Ancak, insan her zaman dayanışmaya ve yardımlaşmaya muhtaçtır. Yalnız insanlar ve Ay’da yalnız bırakılmış bir çalışan kolay motive olmaz. İtilmiş kakılmış görmezden gelinen tipler haline gelirseniz, o iş yerinde durmayın bile. Kendi işinizde kendinizi gerçekleştirmek için çalışkan, dürüst, yardımsever, insanı çalışmaya teşvik eden kişilerle çalışmak gerçekten zevklidir.

İşe ilham veren iş arkadaşları veya bir arkadaş grubunuz olsun; sizi başarıya iten arkadaşların olması önemlidir.

4. Görevlerinizi Daha Küçük Görevlere Bölün

Büyük lokma yerine küçük lokmalarla başlamak hem çiğnenmesi kolay hem de hazmı kolay işlerdir. Siz de iş yerinde başarılı olup iş motivasyonunuzu yükseltmek istiyorsanız çalışmanızı bileşen parçalara ayırın Bu hem başarı için hem engellerin nerede olduğunu görmek için önemlidir.

Küçük kazançlar önemsiz görünebilir, ancak iş motivasyonunu büyük ölçüde artırabilir. Ayrıca, küçük kazançlar büyük atılımlar da getirebilir.

5. Odaklanın

Eldeki işe konsantre olamıyorsanız, çalışmaya devam etmek için kendinizi motive etmeniz zordur.

İşinize odaklanmanızı engelleyecek e-postalara, anlık mesajlara veya sosyal medyadan aranmanıza hemen yanıt vermeyin. İşinize odaklanın. Böylesi çeldiriciler bazen moralinizi bozup konsantrasyonunuzu kaybettirecek mesajlar içerebilir. Soyutlanın. İşinize odaklanın.

Yine de sosyal bağlardan arınmak zordur. Bunun yerine ilkenizi belirleyip insanlara duyurabilirsiniz. Özel istekleriniz için ne zaman müsait olacağınız ve ne zaman olamayacağınız konusunda insanlara karşı net olun.

6. Vizyondan Kopmayın

iş motivasyonu – Hiç bir işi neden yaptığınızı kendinize hatırlatmaktan daha fazla sizi motive edici olamaz. Sevdiğiniz bir ürünü inşa etmek veya sadece aileniz için masaya yemek koymak olsun, size ilham veren şeyle bağlantıda kalmak çok önemlidir.

Burada kuruluşunuzun vizyonu rehberdir. Nereye ulaşmak istediğinizi ve bu ulaşımda sizin rolünüzün ne olduğunu hatırlamanız yerinde olacaktır. Bu da paylaşılan vizyondadır. Vizyon, şirketin nasıl konumlandırılmasını istediğidir. Kendiniz için de vizyona paralel standartları belirleyebilirsiniz.

7. Olumlu Kalın

iş motivasyonu –  Hayat her zaman başarılarla dolu olmayabilir. İş motivasyonunu bozacak başarısızlıklar da muhtemel ve kaçınılmazdır. Ancak sonuçta başarılı olup olmayacağınızı belirleyen başarısızlıkla nasıl başa çıkacağınızı bilmeniz önemlidir.

Başkalarının sizin için söyleyebilecekleri ne olursa olsun, hedeflerinize ulaşmak için yapmanız gerekenleri yapın. Kararlı olun. Kararlı ve istikrarlı olmak, o an başarısız bile olsanız, insanların size daha fazla güven duymasını sağlar.

Bu arada, zayıf noktalarınız üzerinde durmak yerine, güçlü yanlarınıza odaklanmanızı öneririm.

Benlik saygısı oluşturmak, güçlü yanlarınızın ne olduğunu bulmak ve daha sonra onlar üzerinde gelişim sağlamak, değişimlerle doğruyu inşa etmek iş yerindeki motivasyonunuza katkı verecektir. Şunu unutmayın, işvereniniz, sizdeki belirli becerileri tanımasaydı, size o işi vermezdi.

Daha önceki bir yazımızda işverenlere seslenerek, çalışanlarını nasıl motive edecekleri üzerinde durmuştuk. Bu yazıya da aşağıdaki başlığı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ÇALIŞANLARINIZI MOTİVE ETMENİN 10 YOLU

Başa dön tuşu