Mutlu Yaşlanma

Beyni Yaşlanmaktan Korumanın Yolları

Beyni yaşlanmaktan koruyun!” diyen sağlık uzmanı Dr. Andrew Weil, özellikle ilerleyen yaşlarda hafızayı korumak için bazı tavsiyelerde bulundu.

Beyni Yaşlanmaktan Koruyun!

AA’ nın haberine göre, yaşlanırken görülen ve normal olmayan hafıza kaybına bunama dendiğini, bunun en yaygın görünen şeklinin ise Alzheimer olduğunu ifade etmiştir. Dr. Weil’e göre hafıza kaybı, başka hastalıklar nedeniyle ve bu hastalıkları geçirmek için kullanılan ağrı kesiciler, antidepresanlar gibi ilaçlar nedeniyle de ilerleyebiliyor. İlerleyen yaşlarda anlama yeteneğini ve zihni açık tutabilmek için bedeni ve beyni aktif tutmak gerekiyor. Okuma yapmak ve bulmaca çözmek uzmanlar tarafından bedeni ve beyni aktif tutmak için önerilen yöntemlerden bazıları. 

Yeni araştırmalara göre yeni bir dil öğrenmek veya müzik aleti çalmak gibi farklı hobileri denemek ise zihinsel olarak daha uyarıcıdır ve beyin işlevini daha da koruyabileceğini göstermektedir. Zihni çalışmaya zorlayan faaliyetler, sinirsel bağların kuvvetlenmesinde sigorta görevi görmektedir. Araştırmalar sürekli olarak fiziksel aktivitelerin de zihnimizi keskinleşebileceğini gösteriyor. Ancak zihin ve bedenin genç kalmasında uyguladığınız beslenme programı da çok önemli.

Yaş yetmiş, iş bitmiş!” durumuna düşmemek için beyninize ve hafızanıza iyi bakmanız gerekiyor. Geleceğinizi tehdit eden bu hastalıkla karşılaşmamak için beyni kullanmanız gerekiyor. Alzheimer hastalığından korunmak ve bu hastalık hakkında daha fazla bilgi almak için ayrıca aşağıda linki verilen makaleyi de okuyunuz;

Alzheimer Nedir? Alzheimer Hastalığı Nedir?

Tavsiye Edilen Makaleler:

Yaşlanmayı Durdurmak – Yüksek DHA Oranı Telomer Kısalmasını Yavaşlatabilir Mi?

Beyin ve Yaşlanma – Beyin Yaşlandıkça Nasıl Değişir?

Başa dön tuşu