İnsan İlişkileriKişisel GelişimMotivasyonMutlu YaşlanmaPsikoloji

Arkadaşlık – Arkadaşlık Kurmanın Ve Arkadaş Kalmanın 10 Yolu

Arkadaşlık – Arkadaşlık Kurmanın ve Arkadaş Kalmanın 10 Yolu – Arkadaşlıklar, hayatınıza değer katan, hayat boyu süren menkul kıymetlerle yapılan bir yatırımdır. Atasözlerimizden biri olan “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!” cümlesinde, arkadaşlığın iki ayrı bedende yaşayan tek ruh olduğu ne güzel de vurgulanır! İyi arkadaşlar insanı mutlu eder ve özgür hissettirir . Değerli anları birlikte paylaşmaktır arkadaşlık. İyi günde kötü günde omuz omza gelmektir. Arkadaşlık, aile soyuna dayalı bağlardan sonra gelen en güçlü bağdır.  Arkadaşlıklar güçlendirilmelidir. Bir ömür boyu sürebilmesi için arkadaşlıkların beslenmesi gerekir. Diğer pek çok ilişkide olduğu gibi, zaman ve emek harcamayı gerektirir. Zayıf arkadaşlığı güçlü olanlardan ayıran şey vefasızlık, unutkanlık, ihmal ve fedakarlıktan kaçınmadır. Zaten buna da arkadaşlık denemez. Gerçek arkadaşlar yıldızlar gibidir; karanlık çökünce ortaya çıkarlar. Gerçek arkadaşlar değerlidir ve bizi daha iyi bir insan yapar.

Arkadaşlığı Güçlü Yapan Nedir?

Sağlam bir arkadaşlık ve güçlü bir dostluk, güven, sadakat, samimiyet ve saygı üzerine kuruludur. Özellikle ilk sıfat güvendir. Güven kazanmak veya güvenilir olduğumuzu kabul ettirmek yıllar içinde sağlanabiliyor. Birden bire elde edilemiyor. Güven duymak veya güven duyulmak en mahrem sırların paylaşılmasında daha da belirginleşir. Birlikte sırlar paylaşılabilir, hayaller kurulabilir, hayata bakış açısındaki benzerliklerle arkadaşlar birbiriyle bağ kurmuş olurlar. Arkadaşınıza kırılmaz bir bağla bağlanırsınız. Güçlü bir arkadaşlığa sahip olmak mümkündür. Herkesin iyi, güçlü ve gerçek bir arkadaşlığa ihtiyacı vardır. Aşağıda harika bir arkadaşlık kurmanın 15 yolunu inceleyeceğiz.

Harika Bir Arkadaşlık Kurmanın 10 Yolu

1-) İletişim Kurun

İletişim arkadaşlığın temelidir. Arkadaşlar doğrudan iletişim kurarlar. Aracılar sizin dostluğunuza son verebilirler. Aman dikkat! Teknoloji insanlara her zaman ve her yerden ulaşmayı kolaylaştırdı. Arkadaşlarına ulaşmak ve konuşmak için hiçbir engelin yok. Arkadaşlarını kontrol et ve onlarla ilgilendiğini bilmelerini sağla.

2-) Kabul Edin

Arkadaşlarınızı oldukları gibi kabul edin. Hepimizin farklı kişilikleri ve tercihleri ​​vardır. Bazen eksikliklerimiz ve kusurlarımız olabilir. Arkadaşınızı kim oldukları için kabul etmek, harika bir arkadaşlık kurarken önemli bir adımdır.

3-) Affedici Olun

Kimse mükemmel değildir. Bazen arkadaşlarınızdan da size karşı yanlış yapanlar çıkabilir.  Bu durumda affetmeniz gerekir. Arkadaşlığın bitmesini istemiyorsanız, bu çok önemli davranıştır. Kişiyi görmezden gelmek yerine bunun hakkında doğrudan konuşmak lazım. Arkadaşınızın neyi yanlış yaptığını bilmesi gerekir. Sessiz kalmak ve içinizde biriktirmek, bir zaman sonra arkadaşlığın bozulmasına yol açabilir. Sessiz tedavi olmaz; konuşmalısınız. Siz konuştuktan sonra umarım bir daha yapmazlar. Mevlana Hazretleri şöyle buyurmuştur: “Dost acı söyleyen değildir. Acıyı tatlı söyleyebilendir.

4-) Teşvik Edin

Arkadaşınızı hayallerini sürdürmeye veya doğru şeyleri yapmaya teşvik edin. Sonunda, bunu yaptığınız için takdir edilirsiniz. Hepimizin zaman zaman motivasyona ihtiyacı vardır. Arkadaşlık rollerinden biri de motivasyondur. Arkadaşınızın “seninle konuşmak iyi geldi!” demesini sağlamalısınız!

5-) Arkadaşlarınızı Dinleyin

Arkadaşlarınızın duygularını ifade etmeleri gerektiğinde daima dinleyin. Gerçek bir arkadaş, istediğiniz zaman arayabileceğiniz kişidir. Meşgullerse sizi uygun bir zamanda arayacaklar ve arkadaşlarının kaygılarını dinleyeceklerdir. Arkadaşlarımıza karşı şeffaf olmalıyız. Bazen duyguları açığa çıkarmalıyız ve bizi dinleyecek birine ihtiyacımız vardır.

6-) İltifat Edin ve Takdir Edin

Herkes iltifatlardan hoşlanır. Arkadaşın da öyle. Arkadaşına başarılarından dolayı iltifat et. Tebrik et. Hatta manevi veya maddi ödüller al. Bu onlara onlar için mutlu olduğunuzu ve sizi gururlandırmak için motive olacaklarını gösterecektir.

Arkadaşlarına onları takdir ettiğini göster. Özel ve özel olmayan durumlar için onlara hediyeler gönderin. Pahalı olmak zorunda değil, onlara hayatınızın bir parçası olduklarını söyleyen basit bir not yazsanız bile önemlidir.

7-) Açık ve Dürüst Olun

Değerlerini ve sırlarını arkadaşınla paylaş. Sizi daha fazla anlayacaklar ve onlara güvendiğiniz zaman kendilerini değerli hissedeceklerdir. Kendini onlara açmak bir bağ oluşturmuş olursun. Yaşamınızdaki güncellemeleri paylaşın, böylelikle birlikteliğinizde kendilerini özel hissedebilsinler.

Dürüstlük, tüm ilişkilerde ve hatta arkadaşlıklarda önemlidir. Arkadaşların dürüst olduğunuz için sözünüze güvenirler. Onlara yalan söylerseniz ihanet etmiş gibi hissederler. Güven eksikliği arkadaşlığınıza zarar verebilir.

8- ) Sadık ve Saygılı Olun

Arkadaşlarınızı başkasıyla ya da bir ilişki için değiştirmeyin. Sadık ve arkadaşlığa bağlı kalın. Sadık bir arkadaş elmastan daha değerlidir.

Arkadaşlarınıza saygıyla davranın. Bir arkadaşa saygısızlık etmek ilişkinizi zayıflatır. Hatta bitmesine neden olabilir. Arkadaşınızın değerlerine, hayallerine, ailesine ve inançlarına saygı gösterin. Arkadaşlığına zarar verici şeyler söylemeyin.

9-) Güvenin ve Güvenilir Olun

Tüm ilişkilerde güven önemlidir. Biri arkadaşınızla ilgili garip bir şey söylerse ve arkadaşınız bunu inkar ederse, reddetmeden önce onlara inanmanız gerekir. Ne de olsa arkadaşını iyi tanıyor olmalısın.

Arkadaşın sana güvenebilmeli. Bir şey yapacağını söylediysen, sözünü tut. Tutamayacağın sözler verme. Güvenilir bir arkadaş olmalısın.

10-) Birlikte vakit geçirin / Birlikte etkinlikler yapın

Ne kadar meşgul olduğun önemli değil, arkadaşınla zaman geçirmeye çalış. Birlikte zaman geçirmeniz düzenli olmayabilir; ancak mutlaka bir araya gelin. Onları serbest olduğunuzda yemeğe davet edin ve yakalayın. Yüz yüze etkileşim arkadaşlığınızı geliştirmede önemlidir.

Birlikte mutlu anı paylaşmak, dostluğunuzu güçlendirebilir. Birlikte mutlu zamanları hatırlayacağınız bir zaman dilimini ebedileştirin. Bu güçlü bağ kurmakla olabilir. Birlikte yürüyüşe çıkın, tatilinizi hayalinizdeki bir yerde geçirin. Eğlenmek de arkadaşlığını pekiştirir.

Sonuç

Arkadaşlık – Eğer harika bir arkadaş olmak ve arkadaş edinmek istiyorsanız, bu 10 ipucunu izleyerek harika arkadaşlıklar kurabilirsiniz. İyi ve gerçek arkadaşlar bulmak zordur. Eğer iyi arkadaşların varsa haydi bekleme, onu/onları ara. Mesaj çek. “Bugün seni düşündüm, iyi misin?” diye sor. Sabah ara, “günaydın, günün mutlu geçsin!” dileklerinde bulun. Bir sıkıntısı olup olmadığını ve ona nasıl yardım edebileceğini sor. Çok hoş şeyler değil mi; ne dersiniz?

Bu arada arkadaşlarınızı unutmamak dileğiyle, Emel Sayın’dan ESKİ DOSTLAR şarkısını dinlemeye ne dersiniz?

Başa dön tuşu