Gelişim KurslarıKişisel Gelişim Eğitimleri

Zeka Oyunları Eğitimci Eğitimi İle İlgili Gerçekler

Muhtelif kurslar kapsamında zeka oyunlarıyla ilgili eğitim veren bir kurumda eğitimci olmak istiyor olabilirsiniz. Belki de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklara eğitim veren bir kurum açmayı planlıyorsunuz. Hatta kendi çocuğunuza zeka oyunları ile rehberlik etmek istiyor bile olabilirsiniz. Bu niyetlerle yola çıkıp, doğruları araştırmadan birçok eğitim alıp, sonra da bu eğitimlerden aldıkları sertifikaların hiçbir işe  yaramadığını anlayıp, yollarımız kesiştiğinde “Hocam bu konuyla ilgili gerçek bilgileri neden paylaşmıyorsunuz?” diye sitem eden çok kişi ile karşılaşıyorum. Bu sitemlere karşılık olarak bugün “Zeka Oyunları Eğitimci Eğitimi İle İlgili Gerçekler” başlıklı bilgilendirici bir yazı yazmaya karar verdim. Umarım siz de bu makaleyi paylaşarak başkalarının da benzer yanlışlara düşmemesine vesile olursunuz.

ZEKA OYUNLARI KURS PROGRAMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

Zeka oyunları ile ilgili bir eğitimci eğitimi programına katılmadan önce şu soruların cevabını tam olarak öğrenmeniz gerekiyor. Bu soruların cevaplarını öğrenirseniz hiçbir yanıltıcı reklam ve tanıtım programı sizi yanıltamaz.

1-) MEB’na bağlı kurumlarda muhtelif kurslar kapsamında uygulanan “Zeka Oyunları Kurs Programı”nda eğitimci olmak istiyorum. Hangi eğitime katılmalıyım?

2-) 5 ile 12 Yaş arasındaki çocuklar için MEB’e bağlı yeni bir kurum açarak muhtelif kurslar kapsamında “Zeka Oyunları Kurs Programı” düzenlemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

3-) MEB’na bağlı bir kurumum var. Kurumumda verdiğimiz eğitimlere muhtelif kurslar kapsamında “Zeka Oyunları Kurs Programı”nı da dahil etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Muhtelif kurslar kapsamında onaylanan “Zeka Oyunları Kurs Programı” bir tanedir. Bu program MEB Talim Terbiye Kurulunca 2014 yılında onaylanmıştır. İhtiyacınız olan tüm bilgi Talim Terbiye Kurulunca onaylanmış olan bu “Zeka Oyunları Kurs Programı” dokümanında açık olarak yazılıdır. Bu soruların cevaplarını birinci elden almak istiyorsanız, Milli Eğitim Bakanlığının aşağıda linki verilen web sayfasından indirerek okumanızı tavsiye ediyorum. Doküman çok uzun olduğu için okumak için vaktiniz yoksa diye, linkin altında yukarıda yazılan soruların cevaplarını özet  olarak da yazdım. Bu anlamda onları da okumanızı tavsiye ediyorum.

2014 Yılı MEB ONAYLI Kurs Programları LİSTESİ

MEB ONAYLI ZEKA OYUNLARI KURS PROGRAMI (DOKÜMANI İNDİR)

Şimdi gelelim özet cevaplara;

1-) MEB’na bağlı kurumlarda muhtelif kurslar kapsamında uygulanan “Zeka Oyunları Kurs Programı”nda eğitimci olmak istiyorsanız “MEMORIAD  Dünya Mental Sporlar Federasyonu”nun Türkiye Temsilciliği tarafından verilen eğitime katılarak “Zeka Oyunları Eğitimci” belgesi almanız gerekiyor. MEMORIAD  Dünya Mental Sporlar Federasyonu”nu Türkiye Temsilciliği yılda birkaç kez “Zeka Oyunları Derneği” ve “Mega Hafıza” ile işbirliği ile Ankara ve İstanbul’da “Memoriad – Zeka Oyunları Eğitimci Eğitimi” düzenlemektedir. Eğitim toplam 3 tam gün sürmektedir. Eğitimin sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlara belge verilmekte olup, düzenlenen belgenin süresi üç yıldır. Yeterlilik belgelerinin üç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

ZEKA OYUNLARI EĞİTİMCİ EĞİTİMLERİ

2-) MEB’na bağlı bir muhtelif bir kurs açmanın bina fiziksel özellikleriyle ilgili açıklamalar bu yazının kapsamı dışındadır. Bu husus sadece zeka oyunları için değil, genel anlamda MEB’e bağlı kurumlar için geçerlidir. Bu hususun detaylarını ayrıca incelemelisiniz. Ancak muhtelif kurs kapsamında “Zeka Oyunları Kurs Programı” açabilmek için şunlara ihtiyacınız olacaktır;

  • “Memoriad – Zeka Oyunları Eğitimci Belgesi”ne sahip en az bir adet eğitimciye sahip olmalısınız. (Madde-1’deki açıklamaları da okuyunuz)
  • “Zeka Oyunları Kurs Programı”nın 15 ve 16. sayfasında ölçüleri yazılı olan zeka oyunları setine sahip olmalısınız.
  • “Zeka Oyunları Kurs Programı”nın 16. sayfasında yazılı olan “Mega Zeka” online yazılıma sahip olmalısınız.

3-) Kurumumda verdiğimiz eğitimlere muhtelif kurslar kapsamında “Zeka Oyunları Kurs Programı”nı da dahil etmek istiyorsanız, madde-2’de verilen cevaptaki şartlar sizin için de geçerlidir.

Bu yazı ihtiyacınız olan bilgileri özet olarak sunmaktadır. Daha detaylı bilgi için bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz kurs programının tamamını okuyunuz. Ayrıca katılmak için sertifikası geçerli bir zeka oyunları eğitmenliği kursu arıyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız.

Zeka Oyunları Eğitmenliği Kursu

Yukarıda verilen bilgilere ilave olarak zeka oyunları programının önemini vurgulayan aşağıda verilen kısa video filmi de izlemenizi tavsiye ediyorum;

BEYİN NEDEN OYUN OYNAMAK İSTİYOR?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu