Teknoloji

Podcast Nedir – Podcast Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Podcast Nedir – Teknolojinin gelişmesi ve teknolojik ürünlerin çeşitlenmesiyle birlikte yeni kavramlar, yeni terminolojiler gündelik hayatımızda yerini alırken, biz henüz “Bu nedir?” sorusunun cevabını öğrenmeye çalışırken, yeni ürünlerin yeni isimlerle kullanıldığını görüyoruz.

Bunlardan biri olan Webinar’dan daha önce birkaç makaleyle söz etmiştik.

Bunlardan biri de Podcast!

Podcast Nedir – Birkaç yıldan bu yana arabada dinlediğim ulusal çapta yayın yapan bir radyo kanalı var. Bu aynı zamanda bir TV haber kanalı; program sunuyorlar, sohbet ediyorlar, farklı konularda farklı konuşmacılarla söyleşi yapıyorlar. Bittikten sonra, spiker şunu söylüyor:

“Bu programı kaçırdıysanız veya daha önceki konuşmaları dinlemek istiyorsanız bizi podcast sayfamızdan takip edebilirsiniz!”

Devamında bir web adresi verip oradaki canlı yayın butonundan canlı olarak dinleme fırsatı olduğundan da söz ediyor.

Ben ilk duyduğumda podcastin radyo yayıncılığında bir söyleşi, bir konuşma ve bir röportaj gibi dinleme temelli bir kayıt olduğunu anlıyordum.

Tamam da biri bana podcastı anlatsın lütfen!

Dinliyoruz da nasıl bir şey bu?

Daha önce hiç duymamış birine “Podcast’i nasıl tarif edersiniz?” diye sorsam çoğumuz birbirimize bakarız. Çünkü biz de o bilmeyenler zümresindeniz.mega ingilizce - kolay ingilizce

Podcast Nedir?

Basitçe şudur: Podcast bir çeşit önceden kaydedilmiş ve online yayına koyulmuş ve istediğiniz zaman dinleyebileceğiniz bie eğitim yayını, bir radyo programı veya şovudur. Canlı olarak iletilmek yerine önceden kaydedilir ve bir web sunucusuna yüklenirler. Bu şovlar, konuşma ve müzik içerebilir; daha küçük niş kitlelere yöneliktir. Dinleyiciler, dosyaları indirebilir ve hareket halindeyken dinlemek için taşınabilir ses oynatıcılarına aktarabilir.

Podcasting sistemi çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanan ve bu şekilde indirilmiş dosyalara verilen bir isimdir.

Podcast, web sayfası üzerinden yapılan bir ses yayını biçimidir.  Özellikle hareket halindeyken, söz gelimi araba kullanırken, sabah işe giderken, akşam gelirken, hatta çalışırken dinlenebilir bir medyadır.

Ya da…

İnternette bir bilgisayara veya mobil cihaza indirilmek üzere kullanıma sunulan, genellikle yeni serileri aboneler tarafından otomatik olarak alınabilen bir seri olarak sunulan dijital bir ses dosyasıdır.

Podcast” terimi aslında “iPod”  ve  “Broadcast”in bir bileşimidir. Yani bu işin arkasında tahmin ettiğiniz gibi Apple var. Zaten cep telefonları için üretime başlamıştı.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Podcast bizde yaygın olarak -son zamanlar hariç- pek bilinmiyordu. Avrupa ve ABD’de oldukça yaygın bir medyadır. Öyle ki, bazı araştırmalar ABD’de kişilerin haftada 5 saat podcast dinlediklerini gösteriyor.

İşletmeler, ticari kuruluşlar podcasti aktif kullanıyorlar. Dijital pazarlamada etkili bir kanal durumundadır.

Podcasti popüler yapan nedir?

Podcast Nedir – Kanaatimce, “dinleme” eyleminin insan davranışları içinde emek gerektirmeyen bir iletişimi içermesi olabilir. Doğrudan işitme organımıza hitap etmesidir. Başka herhangi bir organımızı kullanmadan dinleyebiliyoruz; hatta pasif dinliyorsanız bu durum daha da kolay.

Podcast Yayın Türleri

Podcast Nedir – Evet, podcastler, amaçlarına uygun şekilde türlere ayrılırlar.

Bunlardan biri, bildiğiniz röportaj türüdür. Yani 2 kişilik podcasttir. Eğer Misafirinizi kendi podcastinizde bir konu hakkında konuşturacaksanız hazırlık yapmalısınız. Tabi bir host olarak konuşmacıyla ne konuşacaksınız, bunu önceden belirleyin. Kitabı varsa, kitap üzerine konuşacaksanız mutlaka o kitabı okumalı ve sorularınızı ona göre hazırlamalısınız.

Çoğu podcast ise monolog konuşmalardır. Sizi dinleyenlere, tek taraflı, bir konu üzerinden konuşma yapmaktır.abcdef

Kendinize Ait Bir Podcastiniz Olsun mu?

Podcast Nedir – Evet diyorsanız şunlara gereksiniminiz olacak:

Öncelikle bir odayı stüdyo gibi yapın. İyi bir mikrofonunuz olmalı. Hatta bu mikrofon sabit olmalı. USB mikrofonlar var; işinizi görür. Elbette daha kaliteli olanları da var. Biraz paraya kıymanız gerekebilir. Önemli olan güzel sesinizi podcaste kurban vermemek, dinleyiciyi kaçırmamaktır.

Bir kulaklık takmak, kendi sesinizi ve vurgularınızı anında anlamanıza yarar sağlar. Konuşmanızın, ses tonlamanızın ve vurgularınızın size anında geri dönüşlerini verir. Yanlış giden bir şeyler varsa bunlara müdahale etme şansı verir. Kendi konuşmanızın yayında nasıl işitileceğini anlamaya yarar.

Başka ne lazım?

Ses kayıt ve düzenleme yazılımı gerekir. Bu yazılımlardan PC bilgisayarlar için en popüler yazılımı hem de ücretsiz olanların başında Audacity geliyor. GarageBand ise Mac’ler için ideal. Başka da var, ancak aylık veya yıllık olarak satın alınması gereken medyadır.

Mobil Telefonlarda Podcast

Podcast Nedir – Podcastler RSS aracılığı ile internete aktarılır. Ses ve videolardan oluşan hazırlamış olduğunuz içerikler podcasting sitenize yüklenir. RSS (Rich Site Summary), internette üretilen içeriği yayınlamak için kullanılan bir web yayınıdır. Web içeriği oluşturan herkes; kendi blog yazılarını, makalelerini veya medya dosyalarını dağıtmak için RSS kullanabilir. Bu formatta içerik sunabilir ve bu formatta çeşitli kaynaklardan aldığınız içerikleri kendi platformunuzda yayınlayabilirsiniz.

Bir Podcast Yayıncısı Olmak mı İstiyorsanız?

Podcast Nedir – Kendinize ait bir podcastiniz olmayabilir. Ama iyi bir konuşmacılık yönünüz varsa programcılık yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız sessiz bir oda, bir mikrofon ve bilgisayarınızda bir düzenleyici yazılım programı varsa, bundan sonrası içerik geliştirmedir.

Zengin, ilgi çekici ve hatta sizi dinleyeni bağlayacak etkili bir sunum için sunum konunuzun içini doldurmalısınız. Bunun için kayda başlamadan önce çok iyi bir plan yapmalısınız. Konu seçimi, kaç bölüm olacağı, içerikler; hepsi planlı olmalıdır. Genellikle haftada bir yayın takibi daha kolay bir uygulamadır.

Bir başka konu ise hazırladığınız programı çekip bir podcast hostunda depolamanız (yüklemeniz) gerekiyor. Podcast hostları bu iş için kullanılıyor. Bunlarda ücretsiz olanlar da var. En iyi podcast depolama firmalarından ücretsiz olanları bilmenizde yarar var. Şu podcast yayın sitelerine girip inceleyin:Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

  1. Buzzsprout
  2. Captivate
  3. Transistor
  4. Simplecast
  5. Podbean
  6. Castos

Teknolojik alt yapı ve kayıt alma kısmı bütünüyle teknik konulardır. Burada ses düzenleme programlarıyla ite kalka boğuşursanız bir müddet sonra ses kaydı ve ses düzenlemelerinde tecrübe sahibi olursunuz.

Özetle; Postcast Kolay Öğrenilebilir.

Podcast Nedir – İnternetin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla, internet üzerinden yapılan radyo yayınları fazlasıyla popüler hale geldi. Podcast sizi bir seslendirme sanatçısı yapar.

İnsanların radyo yayınlarını duyurmaları ve yayın sırasında yayını dinleyebilecek insanlar bulmaları büyük bir problemdi. Radyo programlarının podcastleri çıkmaya başlayınca bu problem ortadan kalktı ve insanlar radyo programlarını parça parça bir biçimde istedikleri zaman istedikleri yerde internet erişimi olmaksızın dinleyebilir hale geldiler.

Bunu fark eden yenilikçi radyo programcıları bu konunun üstüne gittiler ve podcastlerin bu konudaki başarısı bir anlamda podcasting isminin radyo programlarıyla anılmasını sağlamış oldu.

Başa dön tuşu