İletişimMüzakere Teknikleri

Başarılı Bir Müzakere İçin 9 Önemli Beceri

Müzakere Becerileri Eğitimi – Başarılı Bir Müzakere İçin 9 Beceri

Müzakere Becerileri Eğitimi: Gerek iş dünyasında gerekse de rutin hayatın akışı içerisinde netice alma becerileriniz sizi diğerlerinden ayırır. Sonuç alma becerilerinizi müzakere süreçlerinde kullanarak istediklerini elde etme şansı yakalarsınız. Bugün giderek artan bir şekilde müzakereciler iş birliği yapmakta, aynı zamanda rekabet etmekteler. Bu hiç kolay olmasa gerek! Biz konuya giriş niteliğinde bir makale ile başlamak istiyoruz. Sizlere başarılı bir müzakere için 9 beceri sunuyoruz.

Sürece odaklanın: Müzakereciler görüşme zamanı, kimlerin yer alacağı, gündemin ne olacağı gibi konular yerine görüşmeyi “nasıl” yürüteceğine odaklanır. Başarılı bir müzakere için bu, mühim bir beceridir.

İlişkiyi inşa edin: Bir müzakerede kısa bir bölüm dostane ilişkilere ayrılır. Kısa sohbetler zaman kaybı değildir, aksine daha işbirlikçi bir yapıyı kurmaya yardımcı olabilir.

Aktif olarak dinleyin: Başarılı bir müzakere süreci yürüten müzakereciler karşısındakini sabırlı dinler, onların sözlerini kesmekten kaçınırlar. Karşıdaki kişi fuzuli bilgiler sunsa bile anlayışlı davranmak önem arz eder. Müzakereciler herhangi bir argümana karşı hayal kırıklığını yansıtan yüz ifadesine bürünmezler.

İyi sorular sorun: Müzakereciler soru sormaktan imtina etmezler. Ancak “evet mi hayır mı”, “bu iyi bir fikir değil mi” gibi ana sorular sormayı yeğlemezler. Bunun yerine ayrıntılı yanıtları teşvik eden tarafsız sorular oluştururlar. (Örneğin: “Bu çeyrekte yaşadığınız temel sorunlardan bahseder misiniz?”)

Akıllı takaslar arayın: Bazı müzakerelerde “fiyat” temel müzakere konusudur, konu kimi zaman birden fazla uzlaşmayı gerektirebilir. Müzakereciler genellikle kendileri için çok önemli olan bir detayı elde etmek için bir başka detaydan feragat etmek isteyebilirler.

Yönlendirmelerin farkında olun: Müzakereler kimi zaman bir tarafın ilk teklifiyle başlar. (Size lafı uzatmadan perakende satış fiyatımızı belirteyim: 2000 $). Bu noktadan sonra diğer taraf etkili bir yönlendirmenin etkisi altına girmiştir. (Müzakere 2000 $’dan başlamıştır.) Bu etkiden kurtulmanın en etkin yolu ise BATNA’dır.

Eşzamanlı birden fazla teklif sunun: Müzakerecilerin sahip olduğu etkin becerilerden biri de eşanlı birden fazla teklif sunmaktır. Bu sayede karşı tarafın hangi teklife daha yakın olduğu tespit edilerek bir sonraki aşamada her iki tarafı da memnun edecek bir anlaşma sağlanabilir.

Şarta bağlı sözleşmeler yapın: Müzakereler kimi zaman çıkmaza girebilir. Müzakereciler bu gibi durumlar ile şarta bağlı anlaşma yaparak başa çıkabilmektedir. Bir inşaat işinde teslimatın gecikmesi durumunda üstleniciden ceza mahiyetinde para kesintisi yapılması her iki tarafı belirli bir senaryoya adapte edecektir.

Uygulama aşaması için plan yapın: Müzakereciler karşılıklı anlaşmaya dayalı yaptıkları sözleşmelerin uzun ömürlü olmasını sağlamak üzere belirli tarihlerde taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğini kontrol ederler. Bu düzenli aralıklarla buluşmayı ve yeniden müzakere masası kurmayı gerektirebilir. Uyuşmazlık çözümleri için hukuki yolları açık tutan sözleşmeler başarılı bir müzakere sürecinin önemli bir detayıdır.

Tüm müzakere becerileri eğitimi bu alanların geliştirilmesini hedef almalıdır. Bu becerileri önem sırasına göre sıralamak isteseniz siz ilk 3 sıraya hangilerini koyardınız bize yazın. Bize yazmak için makalenin altındaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Bu arada “Zihin Haritaları” destekli bir müzakere eğitimi yazısı okumak isterseniz, size ayrıca aşağıda verilen makaleyi de okumanızı tavsiye ediyorum.

Öğrenmeniz Gereken 10 Müzakere Becerisi

Kaynaklar:

https://www.mindtools.com/CommSkll/NegotiationSkills.htm

https://www.mindtools.com/CommSkll/NegotiationSkills.htm

Başa dön tuşu