Beyin Gücü

Hafıza Ve Bilinç Transferi Mümkün Mü?

Bilinç Başka Bir Bedene Aktarılabilir Mi?

“Hafıza ve bilinç transferi mümkün mü?” sorusu son zamanların en çok sorulan sorularından biri. Halk arasında sadece hafıza diye bilinen bilinç kişinin “benzersiz düşüncelerinin, hafıza kayıtlarının, duygularının, sezgilerinin ve çevresinin bireysel farkındalığı” olarak tanımlanmaktadır.

Kendi benzersiz bilinciniz yapısal olarak bir dizi beyin hücresinde ya da nöronlarda yaşar. Beyin hücrelerindeki bu yapı belirli bir yerden uyarıldığında hafızanızda belirli hatıraların, duyguların, kokuların, hatta seslerin hareketlenmesi sağlanır.

Kalifornia’da Los Angeles Üniversitesinde (UCLA) araştırmacısı Martin Monti tarafından yürütülen bir araştırma, 12 sağlıklı gönüllünün beyinlerindeki bilgi akışının “propofol” ile anestezi altında farkındalıklarını kaybettikçe nasıl değiştiğini incelemek için fMRI taramaları yapıldı. Yapılan araştırma sonucuna göre “Bilinç beynimizin belirli bir yerinde yaşamamakta, aksine beynimizdeki milyarlarca nöronun birbiriyle iletişim kurduğu modelden ortaya çıkmaktadır“.

Peki, bireylerin karmaşık ve tamamen benzersiz bilinçlerini doğru bir şekilde haritalamak ve başka bir zihne yüklemek mümkün olacak mıdır?

AsapSCIENCE’a göre, bu sorunun cevabı “Evet”tir. Bir gün bu hayal gerçek olacaktır.

Son zamanda NETFLIX de “ALTERED CARBON” adlı dizisi ile bilinç transferinin mümkün olma olasılığını tekrar akıllara getirdi. Özellikle Türkiye’de Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonu Melik Duyar ile çekilen mizahi reklam filmi birçok insanın dikkatini çekti. NETFLIX Türkiye bu kısa reklam filmi ile birçok insanın beynine kazınmış olan Melik Duyar’ın ilginç hafıza ilişkileri senaryolarını anımsatarak gülümsetirken, beyinlerindeki mizahla ilgili beyin hücrelerini ateşleyerek kahkahalar atmalarını sağladı. Şüphesiz yaptıkları bu kaliteli çalışmayla bilinç transferini konu alan “Altered Carbon” dizisini de yaratıcı bir şekilde duyurmuş oldular.

NETFLIX Türkiye’nin hazırlattığı “Türkiye’nin İlk Bilinç Transferi” başlıklı reklam filmini henüz izlemeyenler arasındaysanız, aşağıda verilen kısa filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Türkiye’de çekilen çoğu diziden daha iyi bir yapım olduğunu göreceksiniz.

Başa dön tuşu