LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – KAHVERENGİ VE KAHVERENGİNİN ANLAMI Kahverenginin Anlamı Full view

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – KAHVERENGİ VE KAHVERENGİNİN ANLAMI

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – KAHVERENGİ VE KAHVERENGİNİN ANLAMI

Kahverengi ve Kahverenginin Anlamı:  “Kahverenginin Anlamı” yazısı kahverengiyi sevenlerin bilgilendirilmesi amacıyla yazılmıştır. Kahverengi tutkunuysanız, kahverengi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Kahverengi; güvende hissetmenin, korumacılığın ve zenginliğin rengidir. 

Kahverengi ve anlamı denince kararlılık, yapı ve destek belirten ciddi, toprak rengi akla gelir.

Aile biriminin desteği ve korunmasıyla ilgili, kahverengi yoğun bir görev ve sorumluluk duygusuyla yükümlülüklerini ciddiye alır. Aile ve arkadaşlar için son derece önemli olan güven duyma ve aidiyet duygusu için güçlü bir ihtiyacı teşvik eder.

Renkler içerisinde, kahverengi, yaşamda güven duygusu veren sahip olduğumuz mülklerin ve maddi birikimin rengidir.

Kahverengi, rahat bir ev, iyi yiyecekler ve içecekler, sadık arkadaşlar gibi yaşam kalitesiyle ilgilidir.

Fiziksel rahatlık, sadelik ve kalitenin bir rengidir kahverengi. Ancak, olumsuz bir bakış açısıyla baktığımızda, hakkımızda ucuzluk ve cimrilik izlenimi verebilir.

Kahverengi dostça davranışları ve ulaşılabilirliği ifade eder. Uygulamada pratik olmayı ve gerçekçi bir şekilde sadakat ve güvenilir bir ruh halini yansıtır.

Renk psikolojisinde, kahverengi, dürüst, samimi ve içtendir. Her iki ayağın sağlam bir şekilde yere basması ile çalışkan ve güvenilirdir.

Kahverengi, sakinlik ve rahatlık hissi içinde olanı yutan, çekici, hassas ve sıcak bir renktir.

Sağduyuyu ima eden pratik ve duyarlı bir renktir. Kiri saklar!

Kahverengi, sağlıklı, doğal ve organik ürünlerle ve tarlada bahçede, tarımda ve çiftçilikle ilgili her şeyle ilişkilidir. Çünkü toprağın rengidir.

Kahverengi, tutumlu bir renktir – herhangi bir formdaki ihtişam, fazlalık veya atık ile ilişkili değildir. Materyalist olsa da, her şeyden önce kaliteye ve ılımlılık içindeki her şeye değer verir.

Bazı kahveler, kahverengi ile ilgili diğer renklere bağlı olarak, bir dereceye kadar sofistike veya zarafet gösterebilir. Örneğin, yumuşak beyaz veya fildişi olan kahverengi, yumuşak beyaz veya fildişi ile siyahtan daha rahat olmasına rağmen, şık ve klas görünebilir.

Kahve içmek neden popülerdir?

Çünkü kahveye de rengini veren kahverengi, duyguları bastırır, dış dünyadaki streslerden güvenli bir sığınak yaratır, bu da içinde sorunların düşünülebileceği ve çözülebileceği bir dünyadır.

Kahve, yapısallığın bir rengi olup, her ne kadar mükemmeliyetçiliği teşvik etse de, düzeni ve organizasyonu da teşvik eder.

Kahverengi renk güvence verir. Sessizce ve kendinden emin. Kahverengi dikkat çekmez, arka planda kalmayı tercih eder, etrafındaki diğer renklerin parlamasına izin verir.

Kahverengi, mukavemet ve olgunluktan yapılmıştır. Kendi güvenli küçük dünyasında çalışmayı tercih eder. Bu kaygısızlık ve kendiliğinden oluş gibi tesadüflerden ve sürprizlerden hoşlanmadığı anlamına gelir.

Kahverengi, birçok kişi tarafından heyecansız, sıkıcı ve isteksiz sayılabilir. Aslında, batı dünyasında turuncu ve sarı ile birlikte en az tercih edilen renklerden biridir.

Kahverengi, yeşil ile birlikte gezegenimizdeki en baskın iki renkten biridir.

Kahverengi, rahatlatıcı ve stabil, yeşil ise dengeleyici ve gençleştirici özelliklere sahiptir.

Modern yaşamın stresleriyle baş etmemize yardımcı olmak için ihtiyacımız olan şey de bu değil mi? Modern yaşamdan kaynaklanan stres, sıkıntı, deprasyon vb. psikolojilerimizi kahve içerek gidermeye çalışıyoruz.

Kahverengiyi oluşturmak için birbirine karıştırılan renklere bağlı olarak kahverenginin psikolojisi de biraz karışık olabilir. Kahverengi, siyah, sarı, turuncu, kırmızı, gri, yeşil, mavi, pembe ve morların birleşimi olabilir ve içindeki renklerin her biri, farklı anlamlara sahip olduğu için bu renkler bir çeşitlilik katar.

Kahverenginin Anlamı – Kahverengi Neleri Temsil Eder?

Tutarlılık: Güven verici ve rahatlatıcı, dünyevi ve kapsayıcı.

Yapısallık: Düzenliliği ve organizasyonu teşvik eder.

Güvenlik: Güvenli ve koruyucudur. Dış dünyanın karmaşasından kaçıp, aidiyet duygusu hissedilebilir; hem de sığınılacak bir sığınaktır.

Doğallık ve SağlıkDünya, beslenme, sağlık ve iyilik ile ilgilidir.

Kahverengi rengi deyince toprak, toprak deyince Aşık Veysel’in “Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” türküsü akla gelir. Aşık Veysel’i özlemiş olmalısınız!

Kahverenginin Anlamı ve Kahverenginin Etkileri

İç Rahatlığı: Duygusal ve sıcak, cana yakın ve hissedilebilir. Kahverengi durumdan sakin ve emniyetli bir his alıncaya kadar inatçıdır.

Korumacı: Aile ve arkadaşlar için güvenli bir destek alanı oluşturur.

Maddiyaçı: Maddi güvenliği, garantiyi ve mülk biriktirmeyi teşvik eder. Materyalistliği fısıldar.

Şimdi arkanıza yaslanın ve bir elinizdeki çikolatanızı ısırırken, diğer elinizdeki kahvenizi yudumlayın!

Not: Diğer renklerin anlamı ve psikolojisi için aşağıda verilen yazıya bakabilirsiniz;

Renklerin Dili, Renklerin Anlamı ve Renklerin Psikolojisi

Kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Yorumlar

Yazan Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: