LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

“3” RAKAMININ BEYİN ÜZERİNDEKİ SİHİRLİ ETKİSİ – Nöro Marketing 3 Sayısındaki Sihir - Nöro Marketing Full view

3 Sayısının Sihirli Etkisi - Beyinden Beyine Satış

“3” RAKAMININ BEYİN ÜZERİNDEKİ SİHİRLİ ETKİSİ – Nöro Marketing

“3” RAKAMININ BEYİN ÜZERİNDEKİ SİHİRLİ ETKİSİ – NÖRO MARKETING

Dikkat! Aşağıdaki makaleyi okumak yerine, makalenin en altındaki “3 SAYISININ BEYİN ÜZERİNDEKİ SİHİRLİ ETKİSİ – Nöro Marketing” başlıklı video makaleyi  izleyebilirsiniz.

Merhaba, ben Melik Duyar. Bugün “Nöro Marketing” ve “Beyinden Beyine Satış” eğitimlerimde değindiğim beynin karar verme süreçlerini etkileyen faktörlerden bir tanesine göz atacağız.

  • CNN, BBC, IBM”: kelimelerin baş harflerinden oluşan meşhur şirket isimleri.
  • Roma imparatoru Sezar’ın meşhur “Geldim, Gördüm, Yendim!” söylemi.
  • Cadillac, Buick ve Chevrolet”, General Motors şirketinin ürettiği araba markaları.
  • Hafızalarda yer etmiş “İYİ, KÖTÜ ve ÇİRKİN” filmi.
  • Vanilyalı, Çukulatalı ve Çilekli” Milkshake çeşitleri.
  • Banana Republic, GAP ve Old Navy”: GAP şirketinin altındaki markalar.
  • En kararlı “Kafes Yapı Sistemleri”.
  • Altın, Gümüş ve Bronz” madalya alan olimpiyat şampiyonları.

Tüm bunlarda ortak olan tek bir nokta vardır. Bu ortak nokta “3” rakamıdır.

Üç kelimelik bir söylem; Aynı şeyin 3 kere tekrarı; Üç kelimenin baş harflerinden oluşan kısaltmalar; Üç adet sure okunması; Üç çeşit ürün; Üç farklı marka; Üç temel özellik; Üç farklı fiyat seçeneği; Telefon numaralarının üç grup olarak hafızada tutulması ve söylenmesi; Hepsi de beynin dikkatini çekiyor , beyni etkiliyor ve akıllarda kalıyor.

Beyinlerimiz yaratıcı tarafından bizim öncelikle hayatta kalmamız ve tehlikelerden korumamız için geliştirilmiştir.

Yaşam içinde, koruma sistemimizin bir parçası olarak, çoğu kez farklı seçimler yapmak zorunda kalıyoruz. Genel olarak, tehlikeli bir durumda alternatif bir seçeneğimiz yoksa, bunun bizim için çok tehlikeli bir durum olduğunu biliyoruz.

Öte yandan, beyinlerimiz çok fazla seçeneğe sahip olduğu zaman da karmaşık hesaplar yapmak zorunda kalıyor. Halbuki beyin hayatta kalma kararlarında hızlı olmak için kısa yollar kullanıyor. Bu kısa yollardan biri olarak seçenekler arasında kıyaslar yaparak karar veriyor. Çok sayıda seçenek karmaşık hale geldiği için, beyin bundan rahatsız oluyor, strese giriyor ve insanın kafası karışıyor.

Beyin, “Eğer kafam karışıksa, yanlış seçim yapabilirim ve bu bana zarar verebilir” diye düşünmeye başlıyor.

Bu durum, beynin az sayıda seçeneklerden hoşlandığı, ancak çok fazla seçeneği de sevmediği anlamına geliyor. Üç seçenek, çok sıcak veya çok soğuk, çok büyük veya çok küçük olanlardan kaçınmamızı ve daha doğru olanı seçmemizi sağlıyor. İnsan beynindeki bu koruma mekanizmasına girmek için, satış ve pazarlama ekipleri hemen hemen her şeyin içine yerleştirilen bu “üç” rakamının gücünü mutlaka tanımalıdır.

Örneğin medyayla konuşurken veya bir sunu yaparken en fazla üç önemli noktaya odaklanmanızı tavsiye ediyorum. Bunun ötesinde bir odaklanma, sizi dinleyenlerin dikkatlerini ve ilgisini kaybetmenize neden olacaktır.

Sağlayacağı faydaları üç temel noktada toplamak, ürünü anlatmak ve ikna etmek için iyi bir yaklaşımdır. Farklı ürün ve fiyat seçeneklerinizi mutlaka üç ile sınırlamaya çalışınız.

Şunu unutmayın; Üç rakamının gücünü anlayarak bunu pazarlama ve satış sürecine dahil eden şirketler başarı oranlarını önemli ölçüde artıracaklardır.

Daha fazla bilgi ve eğitimler için Mega Hafıza’nın özgün “Nöro Maketing” konularını kapsayan “Beyinden Beyine Satış ve Pazarlama” eğitimlerimizi inceleyiniz.

NÖRO MARKETING & BEYİNDEN BEYİNE SATIŞ

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: