LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER LİSTESİ Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Listesi Full view

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve Besinler Listesi

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER LİSTESİ

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesine geçmeden önce bazı temel bilgileri bilmemiz gerekiyor. Her bireyin metobolizma çalışma hızı birbirinden farklıdır. İşte bu nedenden dolayı aynı şeyleri yiyen iki kişiden biri kilo alırken, diğeri kilo almaz. Önce, şu üç temel şeyi bilmemiz gerekiyor;

Düzenli egzersiz yapın veya yürüyün,

Yeterli uyku uyuyun,

Bol su için.

Bunlara ilave olarak aşağıda listelenen doğru besinlerle de metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece fazla kilolarınızı atmak için metabolizmanızın hızlı çalışmasını yukarıda sayılanlara ilave olarak kullanmış olursunuz.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER LİSTESİ

omega-3
1-) OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Omega-3 yağ asitleri temel olarak DHA ve EPA olarak balıklarda ve balık yağlarında bulunur. Ancak ceviz, fındık, keten ve kenevir tohumu yağı içinde de ALA formunda omega-3 yağları vardır. Omega-3 yağ asitlerinin metabolizmayı hızlandırmasının nedeni “leptin” adı verilen ve metabolizmanızı yavaşlatan doğal bir kimyasal hormonun üretiminin azalmasına neden olmasıdır.

Bazı aileler çocuklarının beyin gelişimi, hafıza gücü, konsantrasyon ve öğrenme kalitelerini artırmak için onlara DHA oranı yüksek balık yağı verirken, bunun çocuklarının kilo almasına neden olabileceği gibi yanlış bir endişeye düşmektedirler. Bu endişe yersizdir. Diğer yağlar kilo aldırırken, bunun aksine balık yağları metabolizmayı hızlandırdığı için yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

high calcium food

2-) YÜKSEK KALSİYUMLU GIDALAR

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, günde 1,200 ila 1,300 miligram kalsiyum tüketen insanların daha az miktarda tüketenlere oranla iki kat daha fazla kilo verdiğini göstermiştir. Bu araştırmaya dayanarak metabolizma çalışma hızınızı arttırmak istiyorsanız, yüksek kalsiyumlu yiyeceklerden bolca yemeniz gerekiyor.

citrus fruit

3-) TURUNÇGİLLER

Portakal, greyfurt ve limon gibi narenciye de yağ yakmaya ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca narenciyedeki yüksek miktardaki C vitamini insülin seviyesini de düzenleyerek, gereksiz atıştırma ihtiyaçlarını önlemektedir.

spice

4-) BAHARATLAR VE ACI BİBER

Karabiber, köri, hardal tohumları, karabiber, sarımsak tozu ve zencefik gibi baharatlar metabolik hızınızı yüksek tutabilmektedir. Günlük beslenmelerine baharat ekleyen kişilerin günlük olarak 800 – 1000 kaloriyi yakabileceği kanıtlanmıştır. Araştırmalar acı biberli ve baharatlı yiyeceklerin metabolizmanızı % 20 – 25 oranında hızlandırabileceğini göstermektedir.

Baharatlı yiyecekler yemek sizi her zamankinden daha fazla terletirse, bunun nedeni vücudun ağrı reseptörlerini uyaran bir bileşik olan kapsaisin’dir. Bu, kan dolaşımını ve metabolizma hızını arttırarak vücudunuzun daha hızlı yağ yakmasını sağlamaktadır.

apples pears

5-) ELMA VE ARMUT

Elma ve armut düşük kalorili meyveler olarak tok tutmanın yanında, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Rio de Janeiro Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma, günde üç elma veya küçük armut yiyen kadınların, bunları yemeyenlere oranla daha fazla kilo kaybettiğini göstermiştir.

soup

6-) ÇORBALAR

Birçok çalışma, çorba tüketiminin düşük bir obezite riski ile ilişkili olduğunu kanıtlamıştır. Çoğu diyette bu yiyecek ana yemeklerden önce alınmaktadır. Bundan dolayı yemeğe çorbayla başlayanlar, ana yemek söz konusu olduğunda tokluk hissi ile daha az katı yiyecek almaktadır. Penn State Üniversitesi’ndeki bir araştırma, çorba içindeki sıvılarla katıların bir araya getirilmesinin iştahı azalttığını ve böylece fazla miktarda yiyecek alınmadığını ve daha hızlı bir şekilde yağ yakmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

broccali

7-) BROKOLİ

Brokoli çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve ayrıca C, K ve A vitamini bakımından zengin bir besindir. Bundan dolayı metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca brokoli diyetinize ekleyebileceğiniz en iyi detoks gıdalardan biridir.

whole grain

8 -) TAM TAHILLAR

Tahılların alınması her sağlıklı beslenmede önerilmektedir. Buğday, yulaf gibi tam tahıllar tercih edilmelidir. Tam tahıllar, insülin seviyelerini düzenleyerek metabolizmanızı hızlandıran besleyici maddeleri ve kompleks karbonhidratlara sahiptir. İnsülin seviyesi düşük sahip vücutta kimyasal bir dengesizlik oluşur ve bu dengesizlik vücuda ekstra yağ depolaması gerektiği sinyalini verir. Bu da vücudun gereksiz yağ depolamasına neden olmaktadır. Metabolizmanızı hızlandırmak için tam tahılları diyetinizde ihmal etmemelisiniz.

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: