LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN “OKUMAK VE DİNLEMEK” – “YAZMAK VE KONUŞMAK” İngilizce öğrenmek için dinleyin ve konuşun Full view

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN “OKUMAK VE DİNLEMEK” – “YAZMAK VE KONUŞMAK”

İngilizce Öğrenmek için “Okumak ve Dinlemek” -“Yazmak ve Konuşmak”

İngilizce öğrenmek için “okumak ve dinlemek” – “yazmak ve konuşmak” – Yabancı bir dili öğrenmek için mükemmel yöntem nedir? Herkes yabancı dil öğreniminde mükemmel bir yöntem arayışındadır. Herkes çevresinde İngilizceyi kısa sürede akıcı bir şekilde konuşabilecek, daha doğrusu konuşturacak kişi/kurum arayışında. Google’da da en çok aranan anahtar kelimelerin başında İngilizce gelmekle birlikte, diğer dünya dilleri de aranılan anahtar kelimelerdir.

Yabancı dil öğrenmenin birçok farklı yolu varmış gibi gözükse de sayılabilir derecede teknikler vardır. Youtube öğretmenleri bir yandan İngilizce öğretirken, diğer yandan uyguladıkları tekniklerden de söz ediyorlar.  Bunların doğal dil edinmeyle ilgili olanları Mega İngilizce tekniklerinde de vurgulanmakta ve kapsanmaktadır.

Piyasada İngilizce öğrettiğini duyuranların teknikleri arasında, Flashcartlar, Hafıza sarayları tekniği, Aralıklı/Sistematik tekrarlama, Hızlı öğrenme ve hatta şaşırtıcı olan hipnopedi yani uykuda öğrenme iddiası bile var.

Bu kadar çok çeşit içerisinde şaşkına dönmemek için yardım almalısınız.

Bu karmaşık iddialar arasında kaybolmamak için Mega Hafıza’nın web sitesine mesaj bırakarak, e-mail yazarak veya Mega Hafıza – Melik Duyar Facebook sayfasını beğenerek tavsiyelerini taveya yardım talep edebilirsiniz. Böylece ancak kendi yolunuzu bulabilirsiniz. Aksi takdirde kafa karıştırıcı çok çeldiriciler var. Bunların çoğu size zaman ve para kaybettirmekten başka bir işe yaramazlar.

Kendi yolunuzu bulmalısınız, dedim. Farklı yöntemler denemek ve sizin için uygun olanı bulmak önemlidir. Çünkü bu gibi öğrenme biçimlerinde terzi usulü düşünmelisiniz. Size göre ve sizin öğrenme biçiminize uygun olarak seçilmiş bir teknik olmalıdır. 5 parmağın beşi de farklıdır. Siz de farklısınız.

Sözgelimi yurtdışı tatiliniz var. Gittiğiniz ülkenin dilini en azından iletişim kurabilecek kadar bir kaç kelime, birkaç gramer bilmek istersiniz. Bu doğal hakkınız.

İngilizcede ustalaşmak istiyorsanız durum değişir. Burada önemli bir yol var. Öğrenmeye çalıştığınız dile dalmanız gerekir. Kendinizi içerik denizine daldırmalısınız. Korkmayın boğulmazsınız. Her gün, her an İngilizceyle oturup kalkmalı, onunla yatmalısınız.

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCEYİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

Okuyun ve Dinleyin!

İngilizce öğrenirken her yeni bir kelime kullanımı ile karşılaştığınızda, “Tek Dilli Sözlükleri” kullanın, ingilizce öğrenmek için okuyun ve tabii ki dinleyin. Yerel konuşmaları dinleyin. Günlük gerçek hayat konuşmaları dinleyin. Filmler ve TV şovları, podcast’ler, haberleri dinleyin. Tek dilli sözlüklerden faydalanın.

İngilizce Öğreniyorum diye işe başlıyorsanız, kendinizi ilginç içeriklere bırakın: Sevdiğiniz veya işiniz için gereken bir şey varsa, hemen başlayın. İnternette okumak ve dinlemek için ilginç ve bir o kadar da zengin öğretim materyalleri var. Özellikle ingilizce öğrenmek istiyorsanız, artık dijital çağda MEGA İNGİLİZCE gibi uzaktan da kendi kendinize öğrenebileceğiniz teknikleri kullanın.

Bunların yanında, İngilizce “Oku, Dinle, Yaz” gibi şahsınıza ait bir blogunuz olsun. Yazmak son derece önemlidir; yazdıklarınızı daha uzun süre hafızanızda kalmasına ve hatırlamanıza yardımcı olur.

Fırsat bulunca, okuyun, dinleyin, yazın ve konuşun.

Çekingen olmayın. Çok konuşma imkanınız yoksa o zaman bir YouTube kanalı veya podcast başlatın. Aktif olun.  Hiçbir teknik bilmiyorsanız bile, çevrimiçi makaleler okuyun, bloglar yazın, filmler izleyin, TED konuşmalarını takip edin. İşte mükemmel yönteminiz: Günlük oku, dinle ve yaz; tek dilli sözlükler kullan.

Çok fazla yöntem yok aslında; yabancı dilde uzmanlaşmak için yalnızca bir yöntem var, o da size o dili “yabancı hissettirmeyen” dildir!

Dil öğrenme ve genel olarak öğrenme durumunda İnternet eğitimi devrim yarattı, ama yine de, mümkün olduğu kadar hedef dili tek dilli sözlükler yardımıyla okumak ve dinlemekle ilgili çekirdek yöntem değişmedi.

Dili Konuşan Ülkeye Gitmek Doğru mu:

Melania Trump’a Sorun!

Kutsadığınız bir dili veya herhangi yabancı bir dili öğrenmenin en iyi yolu, dilin konuşulduğu ülkeye gitmektir. Çoğu insan şöyle der: “ingilizce öğrenmek için İngiltere’ye, ABD’ye veya Avustralya’ya taşınmanız gerekir.” Çoğu insanın İngilizce öğrenmenin en iyi ve tek yolu olarak düşündüğü şey budur.

Hayır, İngilizce öğrenmenin tek yolu bu değil, en iyisi de değil. Birincisi, son derece pahalı gelecektir. İkincisi, yüzmeye küçük havuzda başlamak varken, birden okyanusa atlar mısınız? ABD’ye geçerek zahmetsizce ve hızlıca dili öğrenebileceğinizi düşünmeyin. Hayır, yapmazsınız. ABD’li olmuş meşhur insanlara sorun; Ichiro Suzuki’ye, Melania Trump’a, Jackie Chan’a sorun. On binlerce İngilizce öğretmenine sorun.

Tek Dilli Sözlükleri Kullanın

20 yıl önce, yurtdışına çıkmak ilginç okuma materyallerine ulaşmanın tek yoluydu. Kitaplar, dergiler, gazeteler ve ayrıca yerel TV şovları, haberler ve radyo gibi.

Ama şimdi, İnternet çağında, nerede yaşadığınız önemli mi?

Cebinizde en iyi içeriğe sahip kaynaklar bile var. İnsanların yurtdışında okumak için harcadıkları para gerçekten şaşırtıcıdır. Savrulan paralar bunlar.

İşte bir kez daha mükemmel yöntem şudur: Çok oku, hedef dili okuyun ve dinleyin. Bunu yapmak için yurtdışında yaşamanıza gerek yok.

Hiçbir teknik olmasa bile okumak önce gelir, sonra dinlersiniz, biz buna “girdi” diyoruz. Daha sonraki aşama ise “çıktı”lardır; çıktılar,  yazı yazma ve tabii ki konuşmadır.

Verimlilik için odaklanılması gereken ilk nokta şudur; “nasıl okunur, nasıl yazılır, tek dilli sözlükler nasıl kullanılır?” Daha sonra “Dilbilgisi nasıl çalışılır? Kelime nasıl hatırlanır?” hususları gelir.

Unutmayın, dili mümkün olduğunca okumak ve dinlemekle öğrenebilirsiniz. Bu sihir değil tamamen emektir.

Yorumlar

Yazan Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: