LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

DÜNYA Pİ GÜNÜ KUTLAMALARI Dünya Pi Günü Kutlamaları Full view

DÜNYA Pİ GÜNÜ KUTLAMALARI

DÜNYA Pİ GÜNÜ KUTLAMALARI

Dünya Pi Günü Kutlamaları: Pi Günü, tüm dünyada Pi sayısının milli günü olarak kabul edilmiştir. Pi hayranları tüm dünyada her yıl 14 Mart’ta (Yani, her yılın üçüncü ayının 14. Günü 3/14) sevdiğimiz bu sabiti tanıtmak ve kutlamak için buluşuyor.

DÜNYA Pİ GÜNÜ HAKKINDA BİLGİ

İlk Pi Günü kutlamaları 1988’de San Francisco Exploratorium Müzesinde gerçekleşmiştir. Kurum personeli ve halk döngüsel alanlarından birinin etrafında yürümüş ve ardından meyve turtası (“apple pie”, “fruit pie”, vb.)aldı (Kaynak: Wikipedia). Müze, o zamandan beri Pi günü menüsüne pizza da eklemiştir. Pi Günü’nün kurucusu, Exploratorium’da halen kutlamalara yardım eden emekli bir fizikçi olan Larry Shaw’dur. Larry Shaw’ın kutlalardan birinde çekilen fotoğrafı aşağıda paylaşılmıştır.

Dünya Pi Günü Kutlamaları: Larry Shaw

DÜNYA Pİ GÜNÜ KUTLAMALARININ TAM SAATİ NEDİR?

Teorik olarak, kutlamaların tam zamanı  (Pi Dakikası!) saat 13: 59’dur. Ancak Dünya Pi günü için  başka pek çok yorum da önerilmiştir. Örneğin, bazı insanlar Dünya Pi Günü ile ilgili kutlamaların her yıl 22 Temmuz’da yapılmasını önermişlerdir. Çünkü Avrupa tarih yazılış biçiminde (gün önce ve ay sonra yazılmak üzere) Pi günü 22/7 olarak yazılmaktadır. Şüphesiz 22/7 değeri Pi sayısına Pi sayısının yaklaşık 3/14’ten daha yakın bir Pi değeridir.

Ancak, Amerikan kongresi, 12 Mart 2009’da (HRES244) 14 Mart’ı ulusal gün olarak tanıyan bağlayıcı olmayan bir karar alarak “Dünya Pi günü Mart ayının 14’ünde (3/14) mi kutlanmalı, yoksa 22 Temmuz’da mı kutlanmalı?” sorusuna noktayı koymuştur.

Ülkemizde de “Dünya Pi Günü Kutlamaları” kapsamında her yıl Memoriad Dünya Mental Sporlar Türkiye Başkanlığı yönetiminde çeşitli sayısal yarışmalar, Pi sayısı hanelerinin ezberleme etkinlikleri ve hep birlikte meyveli pasta (pie) yenmesi gibi kutlamalar yapılmaktadır.

Pi sayısının anlamı ile ilgili anlamlı bir kısa film islemek isterseniz aşağıda verilen videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.

Pİ SAYISININ ANLAMI

Dünya Pi Gününüz Kutlu Olsun!

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler

error: