LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

 • Ana Sayfa  /
 • Makaleler   /
 • Babalar Gününün Kısa Tarihçesi – Babalar Gününün Kendi Hikayesi
Babalar Gününün Kısa Tarihçesi – Babalar Gününün Kendi Hikayesi Babalar Gününün Tarihçesi Full view

Babalar Gününün Kısa Tarihçesi – Babalar Gününün Kendi Hikayesi

Babalar Gününün Kendi Hikayesi – Babalar Gününün Kısa Tarihçesi

Babalar Gününün Kısa Tarihçesi: Babalar Günü hepimiz için önemli. Bazılarınınki hayatta olmasa da, hepimizin babası var. Babalar gününde sevgili yaşlı babalarımızın bir dizi baba temalı mesajlar gönderiliyor, filmler yayınlanıyor vb. haberler yapılıyor. Bugün Babalar Günü’nün tarihçesine bir göz atacağız. Fırsatı paraya çevirmeye çalışan perakendecilerin, pazarlamacıların ve satıcıların yoğun babalar günü satış anonsları maalesef Babalar Günü’nün orijinal anlamını bastırmış vaziyetteler. Babalarımızla birlikte özel bir zaman geçirme ve onun özel niteliklerinin zikredilerek onurlandırılması gereken bir tatil günü yoğun satış fırsatı olarak kullanılmaya çalışılıyor. Babalar Günü kavramının neden yaratıldığını anlarsak, yetişmemizde büyük katkıları olan babaları daha iyi kutlayabilir ve onları daha iyi onurlandırabiliriz diye düşünüyorum.

Babalar ve Oğulları - Babalar Gününün Tarihçesi

Babalar Gününün Tarihçesi – İlk Babalar Günü Kutlaması

Babalar Gününün Tarihçesi: İlk babalar günü ABD’de kutlanmıştır. ABD’de de ilk Babalar Günü’nün ne zaman kutlandığına dair iki hikaye vardır. Bazı hesaplara göre, ilk Babalar Günü 19 Haziran 1910’da ABD’nin Washington eyaletinde kutlandı. 1909 yılında Sonora Smart Dodd adındaki bir kadın, kilisede bir Anneler Günü vaazını dinlerken aklına babasını onurlandırmak ve kutlamak fikri geldi. Babalar da övgü dolu bir günü hak ederken, annelerin tüm beğeniyi kazandığını hissediyordu (Anneler Günü’nün hala aslan payını almasından hala memnun olmayabilir).

Sonora’nın babası oldukça iyi bir babaydı. İç Savaş gazisi olan William Smart, karısı altıncı çocuğunu doğururken öldüğünde dul kalmıştdı. Altı çocuğunu kendi başına Washington’daki küçük çiftliklerinde yetiştirmeye devam etti. Sonora, babasının kendisine ve kardeşlerine verdiği sevginin takdir edilmesi ve bu gibi babalara saygının gösterilmesi bir gün olması gerektiğini düşündü. Başlangıçta, kendi babasının ölüm yıldönümü olan Haziran ayının beşinci gününü Babalar Günü’nü kutlamak için belirlenen gün olmasını önerdi. Ancak bazı kötü planlamalar nedeniyle Washington’daki Spokane’deki kutlama haziran ayının üçüncü pazarına ertelendi.

Babalar Gününün Tarihçesi ve Hikayesi

Amerika’daki diğer ilk Babalar Günü öyküsü, 5 Temmuz 1908’de Batı Virginia’daki Fairmont’ta başladı. Ölümcül bir maden ocağı patlaması sonucu361 kişinin (babanın) ölümü üzerine, Grace Golden Clayton, yerel Metodist kilisesi papazına o günün babalar günü olarak kutlanmasını önerdi.

Babalar Günü ABD genelinde çeşitli topluluklarda yerel olarak kutlanırken, kutlamaların ulusal bir bayram haline gelmesi için gayri resmi destek neredeyse hemen başladı. William Jennings Bryant en güçlü yandaşlarından biriydi. 1924’te Başkan Calvin Coolidge, Babalar Günü’nün ulusal bir bayram olmasını tavsiye etti. Ancak resmi bir işlem yapılmadı.

1966’da Lyndon B. Johnson, yürütme emriyle Haziran ayında üçüncü Pazar’ını, Babalar Günü’nü kutlamak için resmi gün olarak belirledi. Ancak, Babalar Gününün resmi olarak ulusal bir tatil olarak kabul edilmesi 1972 yılında başkan Nixon zamanında gerçekleşti.

Babalar Günü

Babalar Gününün ABD Haricinde Diğer Ülkelerde Kutlanması

Diğer ülkeler de ABD’den Babalar Günü fikrini öğrendi. Birçoğu Haziran ayında üçüncü Pazar günü kutlayarak uygulamayı izlerken, bazıları farklı tarihlerde babayı onurlandırmaya karar verdi. Babalar Günü dünya çapında kabullenilmiş olup hemen hemen her yerde kutlanmaktadır.

 • 14 Mart – İran
 • 19 Mart – Bolivya, Honduras, İtalya, Lichtenstein, Portekiz, İspanya
 • 8 Mayıs – Güney Kore
 • Haziran ayında ilk Pazar – Litvanya
 • Haziran ayında ikinci Pazar – Avusturya, Ekvador, Belçika
 • Haziran ayında üçüncü Pazar – Antigua, Bahamalar, Bangladeş, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, Guyana, Hong Kong, Hindistan, İrlanda, Jamaika, Japonya, Malezya, Malta , Mauritius, Meksika, Hollanda, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Porto Riko, Saint Vincent, Singapur, Slovakya, Güney Afrika, Sri Lanka, İsviçre, Trinidad, Türkiye, İngiltere, Venezuela, Zimbabve
 • 17 Haziran – El Salvador, Guatemala
 • 23 Haziran – Nikaragua, Polonya, Uganda
 • Temmuz’daki ikinci pazar – Uruguay
 • Temmuz ayında geçen pazar – Dominik Cumhuriyeti
 • Ağustos’taki ikinci pazar – Brezilya
 • 8 Ağustos – Tayvan, Çin
 • 24 Ağustos – Arjantin
 • Eylül ayında ilk pazar – Avustralya ve Yeni Zelanda
 • Eylül’ün Yeni Ayı – Nepal
 • Ekim ayında ilk Pazar – Lüksemburg
 • Kasım ayının ikinci pazar günü- Estonya, Finlandiya, Norveç, İsveç
 • 5 Aralık – Tayland

Babalar ve Kızları - Babalar Günü

Bu Babalar Gününde babanıza üzerinde “Dünyanın En İyi Babası” yazan bir kahve kupası satın almayın. Ona samimi bir şekilde, onun sevdiğin ve hayran olduğun bazı özellikleri ifade eden bir kart yazın. Ona, onun oğlu veya kızı olduğunuz için mutlu olduğunuzu söyleyin.

Ayrıca Babalar Günü için özel ve güzel şarkıların listelendiği ve sunulduğu aşağıda verilen makaleyi de okuyabilirsiniz;

Babalar Günü için Güzel Şarkılar

Tün babaların Babalar Günü kutlu olsun…

Kaynak: www.artofmanliness.com

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: